Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Aksaray / Sultanhanı Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sultanhanı Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sultanhanı Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir?- Aksaray Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sultanhanı Kervansarayı

Sultanhanı Kervansarayı Aksaray ilinin Sultanhani ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine bağlı Selçuk Mahallesinde bulunur. Aksaray kent merkezine yaklaşık 42 km uzaklıkta bulunur.

Sultanhanı Kervansarayı 1229 yılında Anadolu Selçuklu Sulatanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. . Mimarı Şamlı Muhammed b. Havlan’dır. Kervansaray 1278 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından genişletilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1959-1968 yılları arasında kısmen restore edilmiştir. Bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Düz bir arazi üzerinde inşa edilmiş olan kervansaray, kale görünümündedir. Anadolu Selçuklu kervansaraylarının en gösterişli örneğidir ve en büyüğüdür. Malzeme olarak kesme taş kullanılmış, dış cephe kuleler ile desteklenmiştir. Yapı revaklı avlu ve kapalı holden oluşan iki bölümlü bir plana sahiptir. Taç kapı Doğu cephede yer almaktadır. Bitkisel ve geometrik motifler oldukça ince bir işçilikle bezenmiştir. Kapının iki yanında birer niş bulunmakta, bu nişler üzerinde Selçuklu sülüsüyle yazılmış inşa kitabesi ve usta kitabesi yer almaktadır.

OKUMALISIN  Dünyanın En Uzun İkinci Mağarası: Çal Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Sultanhanı Kervansarayı Ziyaret Saatleri

Sultanhanı Kervansarayı haftanın her günü 08:00-17:00 saatlerinde açık komumdadır.

Sultanhanı Kervansarayı Giriş Ücreti

Sultanhanı Kervansarayı girişi için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Sultanhanı Kervansarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sultanhanı Kervansarayı Aksaray ilinin Sultanhani ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine bağlı Selçuk Mahallesinde bulunur. Aksaray kent merkezine yaklaşık 42 km uzaklıkta bulunur.

Sultanhanı Kervansarayı‘na ulaşmak için toplu taşıma veya hususi araccınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Şehir merkezinde her saat başı servisler vardır. Bu servisler aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracınızla Sultanhanı ilçesi tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir