Sultanpınar Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – SAKARYA

Sultanpınar Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – SAKARYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sultanpınar Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Yapılacak Alanlar – Piknik Yapılacak Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Sultanpınar Yaylası Nerede?                               

Yayla, Sakarya ili Adapazarı – Akyazı üzerinde bulunan 1200 metre yüksekliğinde 30 hektar büyüklüğünde bir yayladır. Yayla Evleri, Kamp ve Piknik alanları ve küçük bir Göleti  olan bir yerdir.

Çevresi Orman ile çevrili, Tek parça dümdüz bir yayla değilde, parça parça düzlükleri, tepeleri, minik dereleri, Göleti  ve Ahşap Yayla evleri bulunan bir yerdir. Bu haliyle bakıldığında görsel olarak keyif vermektedir.

Sultanpınar Yaylasının alt sınırlarında karışık orman, üst sınırlarda köknar ormanı bulunuyor. Yayla’da iki ayrı Gölet bulunmaktadır. Hem yeşili hem de Mavi tonlarını bir arada görmek bu alanlarda yürümek, Piknik yapmak, Kamp yapmak bir hayli keyiflidir. Yayla içerisinde Bol Bol çeşme ile karşılaşacaksınız, Market ihtiyaçları için küçük küçük marketler bulunuyor.

İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi illere yakın olmasından kaynaklı olarak hafta sonları kalabalık olmaktadır. Sultanpınar Yaylasına gelmeden önce Boztepe Çatalkaya Mevkisinde bulunan Çatalkaya Camisini görmenizi tavsiye ediyoruz.

              Sultanpınar Yaylası’nda Kamp Yapılır mı?      

Yaylada çok sayıda Kamp Alanı bulunuyor. İster göl kenarı isterseniz de ormanlık alan bulabilirsiniz. Yaylaya geldiğinizde ilk karşınıza çıkan Göl kısmında değilde arka kısmında olan ikinci göle gitmenizi tavsiye ederiz. İkinci göl kamp için çok daha sakin bir yerdir.

Yaylada Market Var mı?

-Evet var.

Tuvalet Var mı?

-Evet Var.(Köy Camisinin tuvaletini kullanabilirsiniz)

Çeşme Var mı?

-Evet var.

Odun Var mı?

-Evet var.(Orman içinden bulabilirsiniz.)

Elektrik Var mı?

-Hayır

Lütfen çöplerinizi doğada bırakmayın, ateş yakacaksanız eğer daha önce ateş yakılan yerleri tercih ediniz.

                Sultanpınar Yaylası’na Nasıl Gidilir?            

Sultanpınar Yaylası, Dokurcun yolu üzerinde olup Akyazı’ya 45 km. mesafededir. Akyazı-Dokurcun istikametinde Beldibi Köyü karşısından sağa dönerek Boztepe Köyü yoluna ulaşılır. Boztepe üzerinden Güzlek Yaylası, Sultanpınarı Yaylası, Yörükyeri Yaylası, Çiçekli Yaylası ve Acelle Yaylası’na, Acelle üzerinden de Yanık Yaylası’na gidilir. Şerefiye ve Beldibi köyleri arası 1 km. mesafededir. Beldibi-SuItanpınar Yaylası arası ise 16 km.dir.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.