Sümela Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – TRABZON

Sümela Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Sümela Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Sümela Manastırı Hakkında Bilgiler              

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesi sınırları içerisinde Altındere Köyünün sarp kayalıkları üzerine kurulmuştur. Manastır Trabzon merkeze yaklaşık olarak 47 km mesafede yer almaktadır. Maçka merkeze ise 19 km mesafededir.

Tarihi araştırmalara göre Sümela Manastırı’nın yapılışı 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Halk arasında “Meryem Ana” ismiyle anılır. Bunun sebebi Sümela Manastırı’nın Meryem Ana’ya atfen yapılmış olmasıdır.

İnanışa göre burayı Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki rahip yapmıştır. Trabzon Rum İmparatoru III. Alexios döneminde yapılan bu eserin yapımına katkı vermiştir. Daha sonra 3.Alexios ferman yayınlatarak, burasının zengin vakıflara bağlı bir Manastır olmasını emir vermiş. Bugün bu ferman veya emir, manastırın kapısında yer almaktadır. O fermanda ayrıca, 3.Alexios’un Manastırın kurucusu olduğu da yazmaktadır.

Yaklaşık olarak 300 metre yüksekte yer alan Sümela geleneksel manastır inşa yerleri olan sarp kayalıklar, ormanlar, mağaralar geleneğine uygun inşa edilmiştir. Sümela adını siyah manasına olan melas kelimesinden almıştır. Manastırın bulunduğu kayalıkların siyah renkte olması bu ismi almasında etkili olmuştur.

2 katı teras niteliğindeki 6 katlı Sümela Manastırı’na vadiden ulaşmak için 100 basamaklı dar bir merdiven kullanılmaktadır. Manastırın içinde yaklaşık 400 m alana yayılmış bir kilise bulunmaktadır. Rum Ortodoks Kilisesi olarak yapılsa da sonradan manastıra çevrilmiştir.

Sümela Manastırı öğrenci odaları, Ana Kilise, birkaç şapel, misafirhane, kütüphane ve kutsal yazmalardan oluşmaktadır. Sümela Manastırı içten ve dıştan fresklerle donatılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in Manastır’ı almasının ardından buraya dokunulmayacağına dair bir ferman yayınlanmış. Ardından gelen tüm padişahlar ve Yavuz Sultan Selim de hediyelerle manastıra katkı sağlamışlardır.

                           Sümela Manastırı Efsanesi                    

İsa peygamberin 12 havarisinden biri olan Luka‘nın Meryem Ana‘yı ilk resmeden kişi olduğu söylenir. İşte bu resimlerden birini bir tahta parçası üzerine çizer Luka. Efsane de bu ya üzerinden yıllar geçer ve resim (ikona) elden ele dolaşıp bir sürü zorluk atlattıktan sonra Atina’ya ulaşır. İşte bu ikonaya hiç dokunulmadan uzun yıllar Atina’da kalır ve görenleri kendine hayran bırakır.

Çeşitli isimler verilir ikonaya, birileri Kara Meryem der, birileri Kara Melek, hatta Kara Madonna diyenlerde olur. İşte bu ünlü ikona gel zaman git zaman 4’üncü yüzyılda Atina’dan ayrılmak ister. İlahi güçler bu isteğe bir daha hiçbir yere ayrılmak istemeyeceği kadar güzel bir yere götürülme sözü ile karşılık verir ve melekler resmi Maçka dağlarına doğru uçurarak bir ağaç kovuğuna yerleştirirler.

İşte tam da o gün Maçka’dan kilometrelerce uzaktaki Barnabas ve Sophranios isimli iki keşiş rüyalarında Meryem Ana ‘yı görür. Meryem Ana keşişlerden Trabzona gitmelerini ve kovuktaki ikonanın olduğu bölgede kendi adına bir kilise yapmalarını ister. Keşişler bu rüyadan çok etkilenerek uzun ve zahmetli bir yola koyulurlar.

Ancak onlardan önce buradaki yerli halk resmi bulur, önce yakmaya çalışırlar resim yanmaz, parçalamak isterler parçalanmaz, dereye atıp başka yerlere gitmesini isterler dere resmi sürüklemez. Bu durumda daha fazla çabalamanın onlar için kötü bir sonuca sebep olabileceğini fark ederler ve resmi tekrar kovuğa yerleştirip bir daha dokunmazlar.

Bu arada İki keşişin aramaları sonuç verir ve ikonaya ulaşırlar. Ulaşır ulaşmaz da hemen işe koyulup ikonanın bulunduğu kovuğa önce bir kilise, sonrada büyük bir manastır yaparlar. Bu iki keşiş kendilerini yaptıkları şimdiki adıyla Sümela Manastırı ‘na adarlar ve aynı gün ölene kadar burada yaşarlar.

                  Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 Yılı           

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 Yılı 100 TL

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                      Sümela Manastırı Ziyaret Saatleri                

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                            Sümela Manastırı Nerede?                         

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü içerisinde sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur. Manastır Trabzon merkeze yaklaşık olarak 47 km mesafede yer almaktadır. Maçka merkeze ise 19 km mesafededir.

                    Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma araçları ve hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşmak için önce Trabzon merkezden Maçka ilçesine gelmelisiniz. Manastırın tam yakınına kadar araç gitmiyor. Bu aşamada 2 Yol var;

1.Yol 4 km yokuş yolu yürüyerek çıkacaksınız,

2.Yol ise Manastıra giden Ring dolmuşlarını kullanacaksınız. (En kolay ve mantıklı olan) Minibüs Transfer Ücreti Gidiş – Geliş 18 TL (2023 Yılı Ocak itibariyle)

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Trabzon merkezden D885/E97 ve Maçka Yolunu kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Navigasyon ile gelmek isterseniz alttaki haritadan faydalanabilirsiniz. Otopark Ücretsizdir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.