Anasayfa / Bitlis / Süphan Dağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Süphan Dağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Süphan Dağı Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Süphan Dağı Hakkında;

Süphan Dağı, Patnos – Adilcevaz – Ahlat ve Malazgirt ilçelerinin sınırları içerisnde kalmaktadır. 4058 metre yüksekliği ile Ülkemizin en yüksek 3. Dağı konumundadır.  Uluslararası dağcılık literatüründe de  yer alan Süphan dağı her yıl yerli ve yabancı dağcılara ev sahipliği yapmaktadır.

Oluşumu bakımından incelendiğinde Volkanik bir dağ’dır. Ve Volkanik dağlar sıralamasında ülkemizde  Ağrı dağından sonra 2. Sırada yer alan sönmüş bir volkanik dağdır. Süphan dağının zirvesinde bir de Krater Göl bulunmaktadır. Krater gölünün okyanus mavisi rengi ise görenleri büyülemektedir.

Süphan Dağında, doğa ve dağ yürüyüşü, kamp, offroad ve yamaç paraşütü gibi sporlar yapılmaktadır.En çok tercih edilen spor dalı ise, dağ tırmanışıdır. Ortalama 9-10 saat süren bu zorlu serüven için yerli yabancı çok sayıda sporcu gelmektedir. Dağ Tırmanışı için en ideal zamanlar Haziran ayının sonundan itibaren Temmuz, Ağustos ve Eylül ayının ortalarına kadar olanıdir.

OKUMALISIN  Anelemmatik Güneş Saati Nerede – Nasıl Gidilir – Ayvalık - Balıkesir

Süphan Dağının bir başka özelliği ise, çevresinde bulunan ilçelerin içme suyunu karşılamasıdır. Dağa tırmanırken sizleri Kardelen çiçekleri ve birçok irili ufaklı kuş türlerini karşılıyor, Ayrıca  Kurt ve tilkilerin barınma alanı olduğundan dolayı dikkat etmenizde fayda var.

Kamp kurmak isteyenler için, Aydınlar köyü devamında karşınıza çıkan, Şekerpınarı yada Süphan yaylası tercih edilebilir.

Süphan Dağı’na Nasıl Gidilir;

Süphan dağına görmek için gelmek için Bitlis iline gelmeniz yeterli olacaktır. Süphan dağında tırmanmak için gelecekseniz eğer, En çok tercih edilen rota, Adilcevaz ilçesinden devam edilerek Aydınlar köyü istikametinden devam edilen yoldur. Aracınız yoksa Aydınlar Köyüne kadar Köy dolmuşlarıyla gelebilirsiniz.  Aracıyla gelecekler ise, daha üst noktalarda güvenli bir yere araçlarını bırakarak dağa çıkabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir