Köprülü Kanyon Nerede – Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyon Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Köprülü Kanyon Nerede – Nasıl Gidilir? Kanyon ve Çevresinde Neler Yapılır? Rafting Parkuru  hakkında bilgiler vereceğiz.

Köprülü Kanyon Hakkında;

Köprülü Kanyon, Antalya ilinin Manavgat ilçesi Beşkonak Beldesi sınırları içinde bulunan Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp ve Antalya’da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir akarsudur. Ayrıca Köprülü Kanyon Milli Parkı 36 bin hektarlık bir alana sahip olup, Köprüçay’ın bir kısmını ve tarihi Selge kentini de kapsamaktadır. Milli park, ülkemizdeki en büyük Akdeniz servisi ormanı olma özelliği yanında, kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile yaban hayatı açısından da zengindir.

Alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, tavşan ve çeşitli kuş türleri mevcuttur. Köprüçay’ın üst kısımlarında kırmızı benekli alabalık, diğer kısımlarında kefal yaşamaktadır. Ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında günübirlik ve kamp kullanma alanları milli parkın en önemli aktivitelerini teşkil eder.  Köprülü Kanyon Milli Parkına giriş ücretsizdir.

Köprülü Kanyon Milli Parkına gittikten sonra yapmadan dönmemeniz gerekenlerin en başında tabi Rafting gelmektedir. Rafting en popüler adrenali ve doğa sporu aktivitelerinden birisidir.  Köprülü kanyon muhteşem doğal güzellikleriyle birlikte ziyaretçilerine Rafting dışında aynı zamanda güzel bir doğa yürüyüşü, dağ yürüyüşü, kanyonda yürüyüş, 2000 yıllık tarihi Roma köprüsü, jeep safari, kamping, nehir kenarı tesislerinde yeme içme ve konaklama imkânı sunmaktadır.

OKUMALISIN  Sapanca Sahil Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayrıca turistik açıdan gerçekten son derece zengin bölgede, Köprüçay, Torosları ayırarak bir vadi oluşturuyor. Bu vadinin içerisinde ise pek çok yayla yer alıyor. Yaylaların haricinde Manavgat Şelalesi ve Selge Antik Kenti de buraya geldiğinizde gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Köprülü Kanyon Rafting Turu Nasıl Yapılıyor?

Kanyonda rafting hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. Firmalardan bazıları kanyon uzakta olduğundan dolayı sizleri kaldığınız otellerden alarak kanyona getiriyor. Rafting yapmaya karar verdikten sonra sizlere ilk olarak rafting hakkında kısa bir eğitim veriliyor. Her ne kadar eğitmenle birlikte bota binilse de belirli bir kuralları bulunmaktadır.

Genellikle botlar 8 ile 10 kişilik oluyor. Her botta bir tane profesyonel rehber bulunmaktadır. Herhangi bir aksilikte hemen harekete geçiyor. Ben yüzme bilmediğim halde zevkle yaptığım bir eğlence oldu. Zaten can yeleklerinizi hiç çıkarmıyorsunuz.

Parkurun uzunluğuna gelirsek parkurlar firmalara göre farklılık gösteriyor. Genellikle 14 km olan parkurda kürek sallamaya hazır olun. Parkur 2,5 saat felan sürmektedir. En ideal zamanı Temmuz, Ağustos, Eylül ayları zaten sezon da 1 Mayıs – 30 Ekim tarihleri arasında olmaktadır.

OKUMALISIN  Fethiye Yamaç Paraşütü 2021 Fiyatları - Babadağ - Ölüdeniz - Muğla

Rafting firmalarının soyunma kabinleri bulunmaktadır. Rafting yapacaksınız ona uygun giyinmeniz gerekiyor. Rafting yapacaklara Kask, kürek, can yeleği ve bot firma tarafından veriliyor. Güzel bir eğlence sizi bekliyor pişman olmayacaksınız.

Köprülü Kanyon’a Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyon, Manavgat’dan yaklaşık 50 km. mesafededir. Antalya veya Manavgat otobüslerine bindikten sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak sapağında inip buradan da Beşkonak köyüne giden minibüslere binerek Köprülü Kanyon’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kendi aracı ile gelmek isteyenler; Antalya istikametinden gelenler, Serik ilçesini 5 km geçtikten sonra ” Köprülü Kanyon – Beşkonak ” sapağına gelirler, buradan sapılarak kuzeye doğru yaklaşık 37 km gidildikten sonra Köprülü Kanyon’a varılır. Alanya – Manavgat istikametinden gelenler, Manavgat’ı geçtikten 30 km sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak kavşağına gelirler. Buradan sağa sapıp kuzeye doğru ilerleyerek Köprülü Kanyon’a ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Hüseyin dedi ki:

    oncelikle merhaba cok guzel ve yararli bir site olmuş cok tesekkur ederim. bende bu sene tatile antalya ya gelmek istiyordum . burda bu raftingi gorunce kesin gitmek istiyorum sitenizi arkadaslarimla da paylasacam iyi gunler …