Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Antik Kentin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Antik Kent, Antalya ili Alanya – Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20. Kilometresinde, Seki köyü sınırlarında bulunmaktadır. Antik Kent, M.Ö. 3. Yüzyılda Seki köyü sınırlarında bulunan bir tepede kurulmuştur. Geçmiş Tarihine bakıldığında, Alanya Arkeoloji Müzesi ve Kültür Bakanlığı görevlilerinin ortaklaşa yaptığı kazı çalışmaları sonunda Antik kentin tarihini M.Ö. 7. yüzyıla uzandığı söylenmektedir.

Syedra Antik kentine, batı kısmında bulunan ve halen ayakta olan anıtsal kapıdan girilmektedir. Antik Kentte, Eski Tarihlerden günümüze kadar gelen, içleri sıvalı olan ve doğal kaynaklardan beslenerek gelen sarnıçlar vardır.

Antik kentte bulunan bazı Mağaralar dini törenler düzenlemek amaçlı kullanılmıştır ve bu vaftiz mağarası olarak bilinmektedir. Antik Kentin doğu kısmına bakıldığında görkemli bir hamam kalıntısı ile karşılaşıyoruz.

Zemin kısmına bakıldığında kullanılan malzeme olarak mozaik kalıntıları görülmektedir. Antik Kentte bakıldığında diğer önemli yapılar tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surları olarak göze çarpmaktadır.

                      Antik Kent Ziyaret Saatleri                          

Antik Kente herhangi bir giriş- çıkış saati yoktur. Gündüz gidilmesi tavsiyemizdir.

                    Syedra Antik Kenti Giriş Ücreti                    

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                  Syedra Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?            

Antalya ilinin Alanya İlçesinden Gazipaşa’ya doğru gitmeniz gerekiyor. Dim Çayı ve Mağarası girişine değil de sahil yolunu takip etmelisiniz. Kestel-Mahmutlar-Kargacık yolunu devam ederseniz. Bu yol sizi antik Kente Ulaştırır.

Mersin güzergahından gelecekseniz eğer, Anamur yolundan devam ederek Antik kente ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.