Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Syedra Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Syedra Antik Kenti Hakkında;

Antalya ili den, Alanya-Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20. Kilometresinde, Seki köyü sınırlarında bulunmaktadır.

 

Syedra Antik Kenti Tarihi Hakkında;

Syedra Antik Kenti, M.Ö. 3. Yüzyılda Seki köyü sınırlarında bulunan bir tepede kurulmuştur. Geçmiş Tarihine bakıldığında, Alanya Arkeoloji Müzesi ve Kültür Bakanlığı görevlilerinin ortaklaşa yaptığı kazı çalışmaları sonunda Antik kentin tarihini M.Ö. 7. yüzyıla uzandığı söylenmektedir. Syedra Antik kentine, batı kısmında bulunan ve halen ayakta olan anıtsal kapıdan girilmektedir. Antik Kentte, Eski Tarihlerden günümüze kadar gelen, içleri sıvalı olan ve doğal kaynaklardan beslenerek gelen sarnıçlar vardır.

Antik kentte bulunan bazı Mağaralar dini törenler düzenlemek amaçlı kullanılmıştır ve bu vaftiz mağarası olarak bilinmektedir. Antik Kentin doğu kısmına bakıldığında görkemli bir hamam kalıntısı ile karşılaşıyoruz. Zemin kısmına bakıldığında kullanılan malzeme olarak mozaik kalıntıları görülmektedir. Antik Kentte bakıldığında diğer önemli yapılar tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surları olarak göze çarpmaktadır.

OKUMALISIN  Alara Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

 

Antik Kent Ziyaret Saatleri;

Antik Kente herhangi bir giriş- çıkış saati yoktur. Gündüz gidilmesi tavsiyemizdir.

Syedra Antik Kenti Giriş Ücreti;

Antik Kente Giriş ücretsizdir.

 Antik Kente Nasıl Gidilir;

Antalya ilinin Alanya İlçesinden Gazipaşa’ya doğru gitmeniz gerekiyor. Dim Çayı ve Mağarası girişine değil de sahil yolunu takip etmelisiniz. Kestel-Mahmutlar-Kargacık yolunu devam ederseniz. Bu yol sizi antik Kente Ulaştırır.

Mersin güzergahından gelecekseniz eğer, Anamur yolundan devam ederek Antik kente ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir