Takoran Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Tekne Turu – Piknik – Kamp

Takoran Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Tekne Turu – Piknik – Kamp

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Takoran Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Tekne Turu – Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Takoran Vadisi Hakkında Bilgiler                

Takoran Vadisi Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde yer alıyor. Siverek ile Adıyaman’ın Gerger ilçesi arasında ve yaklaşık 20 km uzunluğunda uzanıyor. Fırat Nehri’nin oluşturduğu Takoran Vadisi, Siverek ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Mezra Mahallesi’nden başlayıp Adıyaman’ın Gerger ilçesine kadar uzanıyor.

Yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki vadi, bakir doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Zengin bitki örtüsünün yanı sıra kanyonu, şelalesi, değirmeni, kaya mezarları, tarihi yapıları ve eşsiz görüntüsüyle bölge halkının “Saklı Cennet” olarak isimlendirdiği vadi, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Türkiye’nin En Büyük 3. Asma Köprüsü de burada yer almaktadır.

Türkiye’nin En Büyük 3. Asma Köprüsü….

                               Nissibi Köprüsü                                     

Adıyaman ile Şanlıurfa ilçeleri arasında bulunan Türkiye’nin En Büyük ve En Uzun 3. Asma Köprüsü olarak bilinmektedir. 610 metre uzunluğundaki Köprü, Fırat Nehri üzerinde kurulmuştur. Köprü üzerinden geçerken Manzara adeta büyülemektedir.

                 Takoran Vadisi’nde Neler Yapılır?               

Burada Günübirlik gezi, piknik ve su sporlarını rahatlıkla yapma imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca baraj/Nehir üzerinde tur yapan tekne ve kayıklar mevcuttur. Özellikle aile olarak yapılan uygun fiyata turlar mevcuttur. Hem belediyenin hem de özel tekneler bulunmaktadır. Takoran bölgesinde yaşayan vatandaşlar motorla balıkçılığın yanı sıra bölgeye gelenleri Atatürk Barajı’nda gezdirmek ve bu işten para kazanmak için yeni tekne ve motorlar alarak düzenledikleri nehir turları ile aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Takoran Vadisi özellikle fotoğrafçıların dikkatini çekiyor. Bölgeyi ziyaret eden doğaseverler ve fotoğraf sanatçıları, tarihi ve doğal güzelliklerin yerinde görülmesi amacıyla düzenlenen tekne turlarına katılarak eşsiz vadiyi gezme imkânı buluyor.

                      Takoran Vadisi Nerede?                          

Takoran Vadisi Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde yer alıyor. Siverek ile Adıyaman’ın Gerger ilçesi arasında ve yaklaşık 20 km uzunluğunda uzanıyor.

               Takoran Vadisi’ne Nasıl Gidilir?                 

Buraya hususi aracınız ile ya da turlar aracılığı ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şanlıurfa Siverek ilçesine varıldıktan Adıyaman yoluna girildikten sonra 41 km mesafede 53 dakika zamanında olan Siverek Baki Köyünden başlayıp Adıyaman Gerger ilçesine kadar uzanır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.