Tarihi Eynebey Hamamı Nerede-Nasıl Gidilir?

Tarihi Eynebey Hamamı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarihi Eynebey Hamamı Nerede-Nasıl Gidilir? Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tarihi Eynebey Hamamı Tarihçesi

Tarihi Eynebey Hamamı I.Murad’ın subaşılarından  İnebey tarafından yaptırılmıştır.Hamamın asıl adı İnebey Subaşı Hamamı olarak bilinmektedir.Bu hamamın yapılışında Melike Hatun 1000 altın yardımda bulunmuştur.  Melike Hatun’un hissesine 17 Akçe Vakıf Payı düşmüştür.

Tarihi Eynebey Hamamı 990/1582 tarihinden önce harap bir durumda iken el-hav Sinan Efendi isminde bir şahıs tarafından restore edilmiştir. Hamamın işletmeye tekrar yeniden açıldığına kaynaklardan ulaşılmakadır. Ayrıbunun dışında hamama bakmakla görevlendirildiği ve Adına Şaban 990 (16 Eylül 1582) tarihinde Bir Berat verildiği bilgisi de kaybnaklarda yer almaktadır.

“Öğlen Hamamı”diye anıldığına dair belgeler bulunmaktadır. 1223 H. / 1808 M. yılında uzun zamandan beri muattal olduğundan kazanı satılmıştır. Hamam 1928’den önce Belediye tarafından bir ara gaz deposu olarak kullanılmıştır. Hamam 1992 yılında temizlenerek onarım için projesi çizilmiştir. Büyük ölçüde onarımı tamamlanmıştır.

Tarihi Eynebey Hamamı’nın 2000 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, 2001 yılında tamamlanmış ve Torunoğlu Beton Boru İnş Ltd Şti. tarafından işletmeye açılmıştır. Tarihi Eynebey Ankara Hamamı restorasyonunda giriş bölümünde bulunan orijinal sütunlar temel olarak alınmış ve işlevsel anlamda hamam , gerçeğine uygun olarak restore edilmiştir. Tarihi Eynebey Ankara Hamamı “Tarihi Türk Hamamları” gibi odun ve kömürle ısıtılmakta ve sadece baylara hizmet vermektedir.

OKUMALISIN  Hamamönü Nerede - Nasıl Gidilir?

Hamamı Nerede

Hamam ankaranın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’nın en eski semtlerinden Ulusta Denizciler Caddesindedir. Yeni yapılan Melike Hatun Camisine 2 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Tarihi Eynebey Hamamı Nasıl Gidilir

Hamam merkezi bir konumda bulunduğu için otobüs, minibüs, metro, taksi veya hususi aracınızla gidebilirsiniz.

Hamama Konumuna En Yakın Duraklar

  • 30404 – Gazi Anadolu Lisesi Son Durak 36 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30410 – Eynebey Hamami 73 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30017 – Yeğenbey Vergi Dairesi 183 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30019 – Atatürk İlköğretim Okulu 220 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesindedir
  • 30394 – Opera Hareket Noktasi 220 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesindedir.

Bu Otobüs hatları Eynebey Hamamı yakınından geçnektedir.Otobüs – 105-1, Otobüs – 153, Otobüs – 203-3, Otobüs – 263-4, Otobüs – 530-3

Metro – M1, Metro – M4  hatlarını kullanmanız gerekiyor. Ulus durağında inerek 10 dakikalık yürüme mesafesi ile hamama ulaşabilirsiniz.

Denizciler minibüs durağına 2 dk yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Hamam Haftanın her günü 24 saat açıktır.Hamam için kişi başı 25 tl ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Hamam oldukça temiz ve hijyenik. Özellikle hamam sorası soda limon veya soda ayran içmenizi tavsiye ederim.

OKUMALISIN  Hüdavent Hatun Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.