Tarihi Fener Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Tarihi Fener Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tarihi Fener Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Tarihi Fener Evleri Nerede?                           

Tarihi Evler, İstanbul ilinin Fatih ilçe sınırları içerisinde Balat olarak bilinen semtte Haliç’in kıyısında bulunmaktadır. Cibalikapı’dan başlayıp Sveti Stefan kilisesine kadar uzanan sahil şeriti boyunca uzanan kültür rotasıdır.

       Balat Tarihi Fener Evler Hakkında Bilgiler        

Haliç kıyısında uzun yıllardır metruk halde kalan ve kaderine terk edilen Osmanlı mirası tarihi evler İBB miras ekipleri tarafından restore edilmiştir.

Balat semtinde bulunan ve atıl vaziyette bulunan tarihi evler yenileme çalışmaları sonrasında müze olarak kullanıma açılmıştır. Şuana kadar 3 tane evin yenileme çalışmaları yapılmış, sergi çalışmaları yapılmış ve müze olarak ziyarete açılmıştır.

Birinci Ev olan Ceneviz Evi güncel sanatın önemli isimlerinden olan Vahap Avşar’ın Ömür Tamirhanesi isimli sergisi bulunuyor.

İkinci Ev Fatih Alkan’ın Devinen Devrim isimli İnsanın ruh ile beden uyumuna odaklanıyor.

Üçüncü ev Hülya Özdemir ve Ferhat Satıcı eserlerinden oluşan Solgun Yolların Gölgesinde sergisi

Tarihi evleri gezerken sanat eserlerini inceleyerek sanatçıların yaptığı çalışmaları yakından görme fırsatı buluyor hem de evlerin tarihi hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ayrıca, Müze içerisinde Beltur’a ait cafe bulunuyor. Müze’nin çatı katına çıkıp İstanbul manzarasına karşı bi kahve içmenizi tavsiye ediyoruz.

           Balat Tarihi Fener Evleri Giriş Ücreti            

Giriş ÜCRETSİZDİR.

          Tarihi Fener Evleri’ne Nasıl Gidilir?               

Tarihi Evler, İstanbul ilinin Fatih ilçe sınırları içerisinde Balat semtinde Abdülezelpaşa Caddesi üzerinde bulunuyor. Bulunduğu konum açısından ulaşım oldukça kolaydır.

Tarihi Fener Evleri’ne Vapur ile Nasıl Gidilir?

Kadıköy – Kasımpaşa – Fener – Hasköy – Eyüp arası hizmet veren vapur hattına binip FENER durağında indikten sonra Balat Sahili boyunca 10 Dakikalık yürüme mesafesindedir.

Vapur ile Eminönü olarak bilinen yere geldikten sonra Eminönü Otobüs Duraklarından Balat – Eyüp istikametine hareket eden Otobüslere binip Cibali Durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihi Fener Evleri’ne Tramway ile Nasıl Gidilir?

Alibeyköy Cep Otogarı – Cibali arası hizmet veren T5 Tramway hattına binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Tarihi Fener Evleri’ne Metro ile Nasıl Gidilir?

Yenikapı – Hacıosman arası hizmet veren M2 Metro hattına binip Haliç Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Tarihi Fener Evleri’ne Otobüs İle Nasıl Gidilir?

Eminönü – Gaziosmanpaşa arası hizmet veren 99A hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Eminönü – Giyimkent arası hizmet veren 33ES hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Gaziosmanpaşa – Taksim arası hizmet veren 55T hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Eminönü – Akşemsettin Mahallesi arası hizmet veren 99 hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Eminönü – Cebeci arası hizmet veren 36CE hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Eminönü – Köprübaşı Mahallesi arası hizmet veren 48E hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Eminönü – Hamidiye Mahallesi arası hizmet veren 44B hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Esenler Metro – Taksim arası hizmet veren 85T hat nolu otobüse binip Cibali Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments