Tarihi Murat Paşa Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarihi Murat Paşa Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Tarihi Muratpaşa Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarihi Murat Paşa Köprüsü Hakkında;

Tarihi Muratpaşa Köprüsü, Muş ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Muş merkezi 10 dakikalık uzaklıkta olan bu köprü günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Murat Nehri üzerinde bulunan bu Köprü, 13. yy. Selçuklular dönemine ait olup yapım yılı tam olarak bilinmemektedir. Köprü üzerinde mermer bir zemin üzerinde yazan kitabeye göre, 1871 yılında Osmanlılar döneminde Köprü restore edilmiştir.

Muratpaşa Köprüsünden bahsedecek olursak, Köprü 143 metre uzunluğuna, 5 metre genişliğine, 17-18 metre yüksekliğe ve 12 oluk gözüne sahiptir.  Köprünün gözleri taş ayak üzerine hafif sivri kemerli olarak yapılmıştır. Köprü ayakları üstünde tahfif kemer ve ayakları üzerinde selyaranlar bulunuyor. Köprünün ayaklarının orta kısmı kenarlarına göre daha kalındır. Köprü çevresinde restoran ve mesire alanları bulunmaktadır. Bu yerlere gelip çayınızı kahvenizi içerek bu güzel eseri gün batımında izleyebilirsiniz.

Tarihi Murat Paşa Köprüsü’ne Nasıl Gidilir;

Muratpaşa Köprüsü, Muş ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Muş merkezi 10 dakikalık uzaklıktadır. Şahsi aracıyla gelecek olanlar, Muş -Bingöl karayolundan yönlendirici tabelaları takip ederek devam ettiğinizde Tarihi Murat köprüsü sapağı göreceksiniz. Bu sapaktan 2 km sonra köprüye ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Sümela Manastırı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.