Tarihi Odunpazarı Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Eskişehir

Tarihi Odunpazarı Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Eskişehir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarihi Odunpazarı Evleri Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi ve Mimari Yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Tarihi Odunpazarı Evleri                           

Odunpazarı Evleri, Eskişehir‘in en eski yerleşim bölgelerinden olan, Odunpazarı bölgesinde yer almaktadır.  Odunpazarı evleri ve semti kentin güney kesiminde tepenin üzerinde kurulmuştur. Odunpazarı evleri Eskişehir’in simgesidir.  Eskişehir Odunpazarı evleri yaklaşık 100 yaşındadır günüzüme kadar varlıklarını korumuşlardır.

Türk mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap çatılar arasına doldurulmuş, kerpiçle yapılan evler genelde sofa ve etrafında bulunan odalardan oluşmaktadır. Alt katlarda depo, mutfak gibi kısımlar bulunmaktadır. Üst kat daha çok salon, misafir odası ve yatak odasının bulunduğu kısım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri, Ülkemizin dünya kültür mirasına eklenen önemli eserleri arasında yer almaktadır. Yılda bir milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Eskişehir açısından önemli bir turizm merkezi olan Odunpazarı evleri, Evliya Çelebi’nin içinde bulunduğu birçok gezgin tarafınca övgüyle bahsedilmektedir. Eskişehir belediyesinin de sahip olduğu evlerin çoğunluğuna yerli halk sahiptir. Odunpazarı evleri yakın zamanda restore edilerek birçoğu kafe, restoran, butik otel, müze ve dükkân olarak hizmete açılmıştır. Kültür ve turizm bakanlığından izin almadan herhangi bir tadilat yaptırılmamaktadır.

Odunpazarı Evleri bölgesinde yemek çeşitleri oldukça fazladır. Restore edilmiş evlerin alt katlarında çay bahçeleri, kahvaltı salonları ve yöresel yiyeceklerin satıldığı yerler bulunmaktadır. Özellikle kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim. Bu yöreye has çibörek ve Balaban kebabı vardır.

Şehirde lületaşı ile yapılan ürünler oldukça yaygındır. Odunpazarı evleri içerisinde imalat yapan ve aynı zamanda satışını gerçekleştiren küçük lületaşı hediyelik dükkânları mevcuttur. Hatıra veya hediye amaçlı alabileceğiniz birbirinden güzel ürünler vardır. Rengârenk evleri ve dar sokakları ile Odunpazarı Evleri kartpostallık fotoğrafların çekildiği bir yer. Bu sebeple kesinlikle fotoğraf makinelerinizi yanınıza almanızı tavsiye ediyorum.

Hafız Ahmet Efendi Konağı’nda yer alan; Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin İran Şahı Rıza Pehlevi’ye armağan edilen “Gül Asa”. Bir örneği hâlen Anıtkabir Müzesi’nde sergilenen “Gül Asa” büyük lületaşı ustası Hafız Ahmet Efendi tarafından yapılmış önemli bir eserdir.

         Tarihi Odunpazarı Evlerine Nasıl Gidilir?           

Odunpazarı Evlerine oldukça rahattır. Toplu taşıma araçları, özel aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Hususi aracınızla gelmek için öncelikle Eskişehir şehir merkezine gelmeniz gerekiyor. Oradan tabelaları izleyerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alanda belediyeye ait bir park bulunuyor. Aracınızı buraya park edebilirsiniz.

 

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Otogar’dan tramvay’a binip en yakın Atatürk Lisesi tramvay durağında inip 5 dk bir yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler bu bölgenin önünden geçmektedir.

Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments