Tarsus Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarsus Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Eski Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tarsus Eski Cami

Tarsus Eski Camii, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Reşadiye Mahallesinde bulunur.

Tarsus Eski Cami 1102 yılında yapılan bir kilisedir. Bu kilisenin inşası konusunda farklı rivayetler bulunmaktadır. Çarşıbaşındaki Kilisenin 1102 yılında St. Paul Katedrali olarak yapıldığı söylenmektedir. Bazı kaynaklarda ise Ortaçağın başlarına ait bir Ayasofya Kilisesinden söz edilir ve Papa’nın elçisi Mainz Piskoposu Konrad Von Wittelsbach’ın 6 Ocak 1198’de burada, Ruppenlerden l.Leon’u Ermeni Kralı olarak tanıdığı ve taç giydirmiş olduğu anlatılır.1704’de Tarsus’a gelen P.Lucas’da burada bir Grek ve bir Ermeni Kilisesinden söz ederek Ermeni kilisesinin Paulus’un kendisi tarafından inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından restore edilerek camiye çevrilmiştir.

Birçok Hristiyan inancına sahip insanlar burada ibadetlerini yapmışlardır. Bu kilise kalın duvarlarıyla iç kısmı geniş, dışa bakan tarafı dar olup derin ve süslemeli pencereleri ile Roma medeniyetin izlerini taşımaktadır.

OKUMALISIN  İtalya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarsus Eski Cami Nerede?

Tarsus Eski Camii Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Reşadiye Mahallesinde bulunur.

Tarsus Eski Cami Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Cami Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.