Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MERSİN

Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MERSİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Müze’nin Açılış / Kapanış Saatleri – Müze’de bulunan Tarihi Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Tarsus Müzesi Nerede?                           

Müze, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 27 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesinde bulunur.

Müze binası 1557 yılında açık avlulu medrese olarak yaptırılan Kubat Paşa Medresesi olarak faaliyet göstermekte idi. 1971 yılında müze haline getirilerek hizmete açılmıştır. Fakat bu bina eserlerin teşhir ve depolanmasında modern müzecilik faaliyetleri için yetersiz bir duruma gelmiştir.

Bu nedenle 1998 yılında 75. Yıl Kültür Merkezi Kompleksi içinde yeni müze için ayrılan bölüme taşınmıştır. Bu bina Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından inşa ettirilmiştir. Müze içerisinde Etnografik ve Arkeolojik olmak üzere iki büyük salon bulunmaktadır.

Etnografya Salonu giriş katında yer almaktadır. Bu bölüm içerisinde Tarsus ve bulunduğu yöreye ait eserler sergilenmektedir. Gümüş, bakır ve ahşap malzemeden yapılmış eşyalar, At koşumu, heybeler, nazarlıklar, cicim kilimler, kadın giysisinde renk armonisi ve form bulunuyor.

Ayrıca, gümüş tepelikler, baş sarkaçları, para keseleri, mutfak eşyalarındaki çeşitlilik Yörük ve Türkmen kültürünün ortaya koyduğu eserler bulunmaktadır.

Savaş Aletleri Bölümünde; çakmaklı tüfekler, tabancalar ile kılıçlar, kamalar, barutluklar, dürbünler, tören kalkanları, ve dönemin askeri savaş aletleri bulunuyor.

Arkeolojik Eserler Salonu, Müzenin alt katında yer almaktadır. Tarsus ve çevresinden çıkarılan Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri içeriyor. Yaklaşık 7 bin 500 yıllık kültür tarihi tamamlanır. Önceleri çıkarılan eserler Adana Müzesi veya Hatay Arkeoloji Müzesi‘ne götürülürken, buluntuların çokluğu Tarsus’ta bir müze açma ihtiyacı hissettirmiştir.

                    Tarsus Müzesi Giriş Ücreti                      

Müze Kart ile  Giriş ÜCRETSİZDİR.

Müze Kartı olmayanlar için 2023 Yılı Haziran Ayı itibari ile Giriş Ücreti ;

Tam ………. 40 TL

Öğrenci …..20 TL

                Tarsus Müzesi Ziyaret Saatleri                   

Müze Haftanın 7 Günü 09.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

                Tarsus Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                 

Tarsus Müzesi, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Müze Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.