Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tarsus Müzesi

Tarsus Müzesi Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 27 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesinde bulunur.

Müze binası 1557 yılında açık avlulu medrese olarak yaptırılan Kubat Paşa Medresesi olarak faaliyet göstermekte idi. 1971 yılında müze haline getirilerek hizmete açılmıştır. Fakat bu bina eserlerin teşhir ve depolanmasında modern müzecilik faaliyetleri için yetersiz bir duruma gelmiştir. Bu nedenle 1998 yılında 75. Yıl Kültür Merkezi Kompleksi içinde yeni müze için ayrılan bölüme taşınmıştır. Bu bina Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından inşa ettirilmiştir. Müze içerisinde Etnografik ve Arkeolojik olmak üzere iki büyük salon bulunmaktadır.

Etnografya Salonu giriş katında yer almaktadır. Bu bölüm içerisinde Tarsus ve bulunduğu yöreye ait eserler sergilenmektedir. Bu bölümde gümüş, bakır ve ahşap malzemeden yapılmış eşyalar, At koşumu, heybeler, nazarlıklar, cicim kilimler, kadın giysisinde renk armonisi ve form, gümüş tepelikler, baş sarkaçları, para keseleri, mutfak eşyalarındaki çeşitlilik Yörük ve Türkmen kültürünün ortaya koyduğu eserler bulunmaktadır. Ayrıca çakmaklı tüfekler, tabancalar ile kılıçlar, kamalar, barutluklar, dürbünler, tören kalkanları, dönemin askeri savaş aletlerinin bir bölümünü oluşturmaktadır.

OKUMALISIN  Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir - ANKARA

Müzenin alt katında Arkeolojik Eserler Salonu yer almaktadır. Tarsus ve çevresinden çıkarılan Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri içeriyor. Yaklaşık 7 bin 500 yıllık kültür tarihi tamamlanır. Önceleri çıkarılan eserler Adana Müzesi veya Hatay Arkeoloji Müzesi‘ne götürülürken, buluntuların çokluğu Tarsus’ta bir müze açma ihtiyacı hissettirmiştir.

Tarsus Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze pazartesi günleri hariç her gün 08.00-16.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Tarsus Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tarsus Müzesi Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Müze Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Sarıalan Piknik Alanı ve Uludağ Teleferik İstasyonu

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir