Tarsus Roma Yolu ve Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Tarsus Roma Yolu ve Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Roma Yolu ve Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman ve Kim tarafından Yapıldığı – Tarihi Roma Yolunun Tarihi – Roma Kapısının Mimarisi  hakkında bilgiler vereceğiz.

                        Tarsus Roma Yolu Nerede?                       

Roma Yolu, Mersin ilinin Tarsus ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Sağlıklı Köyü’nün dağlık kısmında roma döneminden kalma, Taştan yapılma antik bir yol bulunuyor. Bu yol tarihi Roma Yolu olarak bilinmektedir. Şimdi sizlere Bu tarihi Roma Yolu Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Burası taştan yapılmış antik bir yol olma özelliği taşımaktadır. Bugün yaklaşık 3 km’si sağlam kalmış olan bu yol Tarsus ilçesinin Sağlıklı Köyünde ziyaretçilerini ağırlıyor. Yol, Köyün yüksek bir noktasında olup, Genişliği değişmekle birlikte ortalama 3 metre sağlam kalan uzunluğu ise 3 km. civarındadır. Yol’da, aynı zamanda Roma ve Bizans dönemine ait kitabeler ve mezarlar da bulunmaktadır. Bu yol üzerinde kemerli bir yapı bulunuyor, bu yapı Roma Yolu Kapısı olarak bilinmektedir.

Bu kapının zafer takı ve kilikya sınırlarının başlangıç yeri olduğu veya sınır kapısı olarak yapıldığı dile getirilmektedir.

Kapının yapımı hakkında bilgi verecek olursak, Kapı, Tek sıra kesme taştan yapılmış olup, genişliği 8.80 metre, yüksekliği ise 5.20 metre uzunluğundadır. Ayrıca, tarihi 19. Yüzyılı gösteren, Bozağaç Mahallesin de İmparator Caracalla tarafından Roma yolunun tamir edildiğini gösteren latince bir kaya yazıtı bulunmaktadır.

            Roma Yolu ve Kapısı Giriş Ücretli mi?                 

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                   Tarsus Roma Yolu’na Nasıl Gidilir?                  

Mersin ilinin Tarsus ilçesine 15 km uzaklıkta Sağlıklı köyünde bulunmaktadır. Tarsus ilçesinden 20 dakikada gidebilirsiniz. Sağlıklı Köyüne geldiğinizde yön levhaları sizi Roma Yolu ve Kapısına yönlendirecektir. Biraz tepede olmasından dolayı toprak yol ile ulaşım sağlanıyor. Aşağıdaki haritadan da navigasyondan yararlanarak gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.