Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Tarsus Taşkuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarsus Taşkuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Taşkuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Taşkuyu Mağarası Nerede;

Mersin ilinin Tarsus ilçesi, Taşkuyu Köyü’nün yaklaşık 10 km kuzeybatısında, “Yedi Uyurlar Mağarası” olarak bilinen, Ashab-ı Kehf Mağarası’ yakınlarında bulunan Taşkuyu mağarası, 2006 yılında yapılan bir yol çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılmıştır. Sizlere bu yazımızda Taşkuyu Mağarası Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Taşkuyu Mağarası Hakkında;

Taşkuyu Mağarası; permo-karbonifer yaşlı mermer olarak bilinen ve bunları örten miyosen yaşlı kireçtaşlarının doğal kaynağında oluşmuş, Mağaranın toplam uzunluğu 470 metredir. Mağara 19-24 derece arasında olduğu ölçülmüştür. Taşkuyu Mağarası, Süt beyazı, kahverengi, kırmızı ve sarı renklerde olmak üzere çeşitli renklerden oluşmaktadır. Boyları 5-10 cm, çapları ise 0.5-4.5 m arasında değişen sarkıt, dikit, sütun ve su damlalarından oluşmuşlardır.

2012 yılında restorasyona açılan Taşkuyu Mağarası 2014 yılında ziyarete açılan Bu mağaraya merdivenler, yürüyüş platformları, seyir platformları, aydınlatma ve tanıtım levhaları yapılarak hizmete açılmıştır. Ortalama 30 dakika içerisinde dolaşabileceğiniz bu mağaranın her bir galerisine Ashabı Kehf Mağarasında uyuyan yedi gencin ismi verilmiştir.

OKUMALISIN  Kargı Köyü Akmaz Plajı - Karataş Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Taşkuyu Mağarası Giriş Ücreti;

 Taşkuyu Mağarasına Giriş ve otopark ücretsizdir.

Taşkuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir; 

Mersin ilinin Tarsus ilçesi, Taşkuyu Köyü’nün yaklaşık 10 km kuzeybatısında bulunan bu mağaraya gitmek için; ulaşım da çok kolay, özellikle Ashab-ı Kehf Mağarası’ tabelalarını takip ederek giderseniz eğer, 1-2 km sonra Taşkuyu Mağarasına ulaşabilirler.

Taşkuyu Mağarası-Tarsus arası 13 km ve ortalama 20 dk. sürmektedir.

Taşkuyu Mağarası-Mersin arası 28 km ve ortalama 35 dk. sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir