Tarsus Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Tarsus Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tarsus Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldı? Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Tarsus Ulu Cami Nerede?                            

Cami, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Cami nur Mahallesinde bulunur. Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğlularından Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami-i Kebir ya da Cami-i Nur isimleriyle de bilinmektedir. Bulunduğu bölgeye de ismini vermektedir.

 Ulu Cami’nin Mimarisinden Bahsedecek Olursak;

Cami kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir plan ile yapılmıştır. Selçuk-Osmanlı üslubunda tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Caminin süslemesinde mermer ana malzeme olarak kullanılmıştır. Farklı kültürlerden mermer süslemeleri mevcuttur.

Doğu, kuzey ve batı bölümlerini kapsayan 14 mermer sütunun taşıdığı revak mevcuttur.  Memluk mimari özelliklerini taşıyan siyah-beyaz mermerlerle süslü taç kapıdan giriş yapılmaktadır. Caminin iç mekân sütunları yarı sivri kemerlerle birbirine bağlanmıştır. Bu kemerlere “İran Kemeri” adı verilmektedir. Caminin minber, mihrap ve müezzin mahfili mermerden yapılmıştır.

Ayrıca, Caminin doğu duvarına bitişik türbede Hz. Şit, Hz. Lokman Hekim ve Halife Me’mun’un sandukaları bulunmaktadır. Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 01.11.1990 gün ve 696 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. 2008 yılında da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiştir

                     Tarsus Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir?              

Ulu Cami, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Cami nur Mahallesinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Cami Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.