Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Tartan Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Tartan Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tartan Konağı Nerede-Nasıl Gidilir? – Karaman Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tartan Konağı– Karaman

Tartan Konağı, Karaman ilinin merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı bulunan Tapucak Mahallesi, Tartan Sokak üzerinde bulunur. Merkeze çok yakın konumdadır. Konak, 1810 tarihinde Tartanzade’lerden Hacı Ahmet Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Tarzına baktığımız zaman Anadolu Türk ev mimarisinin güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konak, İki katlı olarak inşa edilmiştir. Orta sofa olarak planlanmıştır. Bu konakta kalem işi süslemeler göze çarpmaktadır. 8 oda ve iki adet kilerden meydana gelmektedir. Evin bazı bölümlerinde batı süsleme sanatı etkisi vardır. Birinci kat sofasının sekizgen tavanı bu tarza uygundur. 2007’de yapılan restorasyon ile kısa da Karaman’ın simgelerinden biri haline geldi. Her gün sabah akşam il içi ve il dışı misafirleri ile dolup taşmaktadır.

Bu ev aynı zamanda bir imarethane olarak kullanılmıştır. bu evin ocağında pişen yemekler yüz metre yukarıda olan iki katlı evin avlusunda, gelen geçene ikram edilirmiş. Ayrıca bu evde geçen yolcuların konakladığı bilgisine de ulaşılmaktadır.

OKUMALISIN  Mudanya’da Denize Girilecek En İyi 10 Yer - BURSA

Tartan Konağı Ziyaret Saatleri

Tartan Konağı haftanın her günü 09:00-19:00 ziyaret edilebilmektedir.

Tartan Konağı Giriş Ücreti

Konağı ziyaret için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Tartan Konağı Nerede?

Tartan Konağı Karaman ilinin merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı bulunan Tapucak Mahallesi, Tartan Sokak üzerinde bulunur. Merkeze çok yakın konumdadır.

Tartan Konağı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenlerin Karaman merkeze gelmesi yeterli olacaktır. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Şehir içi minibüsleri ve belediye otobüsleri ile şehrin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir