Taş Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Kahramanmaraş

Taş Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Kahramanmaraş

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Taş Medrese Nerede – Nasıl Gidilir – Medrese Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldı – Medrese İçindeki Türbe Kim?  Bu Konular Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Medrese, Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçe sınırında Ulu Caminin hemen bitişiğinde bulunuyor. Kent Meydanında Ulu Cami il birlikte hem cami hem mescid hemde Türbe ile birlikte önemli bir bütünlük sağlamaktadır.

Taş Medrese ve Türbenin Mimarisi Hakkında Kısa Bilgiler

Taş Medrese ve Türbe, Dulkadirli Alaüddevle Bey tarafından XV. Yüzyılda yaptırıldığı bilinmektedir. Tek katlı, açık avlulu, tek eyvanlı bir plan üzerine yapılan yapı, Memluklu Tarzında Muklarnaslı penceresi ve Düzgün Kesme taş işçiliği ile mimari açıdan da önemli bir yapıdır. Günümüzde Medrese, Mescid ve Türbesi ile Külliye şeklinde anılmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar bir çok kez tadilatta bulunulan Mescit ve Medrese, 1991 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında günümüzdeki son halini almıştır.

        Taş Medrese’nin içindeki Türbe Kime ait?      

Türbe, Alaüddevle Bey’in, Safevilerce katledilen oğlu Şahruh Mehmed adına 1510 yılında Alaüddevle Bey tarafından yaptırılmıştır. Kare bir plan üzerine içten kubbeli dıştan piramidal örtü ile kapatılmıştır.

Türbede başka sandukalarda bulunuyor. Sandukalardan biri, Alaüddevle beyin kızına aittir geriye kalan 6 adet sanduka ise  Kurtuluş Savaşında vatan topraklarını savunan milli kahramanlarımıza aittir.

                Taş Medrese’ye Nasıl Gidilir?                       

Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Taş Mederese, Ulu Caminin hemen bitişiğinde, Maraş Kalesinin alt kısmındadır. Bulunduğu konum itibari le ister toplu taşıma ile isterseniz de kendi aracınızla rahatça ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Binevler araçlarına, Ulu Cami’ye Giden araçlarla veya Maraş Kalesine Giden araçlara binerek rahatça ulaşabilirler.

Şahsi aracı ile Gidecekler, Merkezden Binevlere doğru çıktığınızda Kaleye gelmeden hemen sağda bulunuyor. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.