Taş Mescit Nerede – Nasıl Gidilir?

Taş Mescit Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Taş Mescit Nerede – Nasıl Gidilir? Çankırı Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Taş Mescit, Çankırı ilinin merkezinde Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat döneminde Çankırı Atabeyi (Valisi) olan Cemalettin Ferruh tarafından şifahane olarak 1235 yılında yaptırılmıştır. Yapıya ek olarak 1242 yılında birde Darül Hadis yeri eklenmiştir.

Taş Mescid Hakkında;

Selçuklular Döneminin En önemli eserleri arasında yer alan bu eser, Halk arasında Taş Mescid olarak biliniyor. Şifahanesi ve Darülhadisi olarak birbirine bitişik olarak inşa edilmiştir. Bu bakımdan da geçmişte önemli bir yere sahipmiş.

Taş Mescit ve Cemaleddin Ferruh’un Türbesi bulunan Darülhadis kısmı, bütünüyle günümüze  ulaşmıştır. Şifahane kısmı ise tamamen yok olmuş durumdadır.  Günümüzde Halen mescit olarak kullanılan bu tarihi eser Cumhuriyetin kuruluşuna kadar uzun yıllar Mevlevihane olarak hizmet verdiği bilinmektedir.

Taş Mescid Mimarisi Hakkında;

iki katlı olarak kesme taştan yapılan Darul Hadis, dışarıdan iki duvar ve köşe kısmına kule inşa edilmiştir. Yapı üzerinde iki sembol parça var, birincisi gövdeleri birbirine dolanan 1×0.25 boyutlarında iki ejder (Yılan) figürü,  Bu Figürler Günümüzde ‘Tıp Sembolü’ olarak kullanılmaktadır. Diğer Sembol parça ise Halk arasında su içen yılan olarak bilinen alçak kabartma olarak biçimlendirilen heykel görünümündedir. Kupa şekline benzeyen ve gövdesine bir yılan sarılan gözenekli taştan yapılmıştır.  Bu Sembol motif ise günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılmaktadır.

OKUMALISIN  Karasu Gezi Rehberi Nerede - Nasıl Gidilir?

Taş Mescidi Kim Yaptı;

Keyhüsrev Oğlu l.Alaeddin Keykubat zamanında Atabey Cemaleddin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır.

Taş Mescit’e Nasıl Gidilir?

Taş Mescit, Çankırı ilinin merkezinde bulunmaktadır. Merkezi bir konumda olduğundan dolayı ister Toplu Taşıma araçları ile ister Şahsi araçlarınız ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Taş Mescid’te yakın yerden geçen Otobüs Hatları; B-36A, H10, H15, H22, H8, H38

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.