Taş Teras – Sırçalı Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

Taş Teras – Sırçalı Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Taş Teras-Sırçalı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir? – Karabük Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

Taş Teras-Sırçalı Kanyonu Nerede;

Karabük ili Safranbolu ilçesi Düzce Köyü ve Sırçalı Köyü arasındaki bölgede yer almaktadır. Sırçalı Kanyonu olarak bilinen bu bölgeye aynı zamanda Düzce Kanyonu ‘da deniliyor. Taş Teras Bu Kanyonda bulunmaktadır. Taş Teras olarak bilinen taşın altındaki bulunan kaya parçasının düşmesiyle, üst kısımda bulunan Taş bu şekilde kalmıştır. Bu haliyle büyük ilgi görmektedir. Gelin-Damak adaylarının dış çekim yeri, Kamp tutkunları için, kamp yeri ve Fotoğraf tutkunları için güzel çekim alanı olmaktadır. Taş Teras, Safranbolu merkeze yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Taş Teras-Sırçalı Kanyonu Hakkında;

Safranbolu’ya bağlı Düzce köyü yakınlarındaki Sırçalı Kanyonunda altındaki kaya parçasının kopmasıyla doğal bir teras haline gelen kayanın üzerine çıkanlar yaklaşık 100 metreden doğa harikası kanyonu izlemektedirler.

Ziyaretçiler, ‘taş teras’ diye adlandırdıkları ve yürekleri ağza getiren yükseklikteki kayanın üzerine çıkarak adrenalin yaşıyorlar. Bir hayli tehlikeli olan bu yer her geçen gün ilgi görmektedir. Taş Terasın bu tehlikesi yüzünden önceki zamanlarda olumsuz bir şey yaşanmasın diye tel örgüyle kapatılmış fakat kimler açtıysa bir giriş yapılmıştır. Taş terasa çıkmak isteyenlere tavsiyelerimiz, herhangi bir tesisin olmadığı bu yere çıkarken çok dikkatli olmanız ve yanınıza her türlü erzağınızı alarak çıkmanızdır. Daha sonra aç susuz kalmayınız.

OKUMALISIN  Varto Bazikan Çermiği (Kaplıcası) Nerede - Nasıl Gidilir?

Taş Terasın bu tehlikesine rağmen muhteşem Sırçalı kanyonu manzarasını seyretmek ayrı bir güzelliktir. Eşsiz doğa manzarasını izlemek oldukça keyiflidir.

Safranbolu Sırçalı Kanyonu Kamp Yapmak;

Taş terasta Kamp yapmak normalde yasak, Taş Terasın daha gerisinde bir noktada kamp yapabilirsiniz. Zaten bu yerde, kamp yapmak haricinde herhangi bir konaklama alternatifi bulunmamaktadır

Taş Teras-Sırçalı Kanyonuna Nasıl Gidilir;

Safranbolu merkeze yaklaşık 12 km uzaklıktadır.

Safranbolu çıkışında Eflani/Bartın sapağından sonraki ilk solda Yazı köy/Düzce köy sapağından sola giriyorsunuz. Düzce köy meydanından soldan asfalt yoldan devam ediyorsunuz. Birkaç km sonra sağda” Kozcığız” tabelası var oradan devam edin Yaklaşık 2 km sonra en soldaki toprak yoldan ilerleyip Taş Terasa ulaşıyorsunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.