Taşkın Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Taşkın Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Taşkın Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Taşkın Müzesi Nerede?                       

Müze, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi Yalıncak Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yalıncak’ta bulunan DSİ Tesisleri içerisinde, DSİ Misafirhanesinin yakınındadır.

Müze,  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından son 90 yılda 700’e yakın insanın hayatını kaybettiği Karadeniz Bölgesinde Trabzon iline yapılmıştır.

Ülkemizin en çok sel, Heyelan ve taşkınların yaşandığı bölge olan Karadeniz bölgesinde yapılan bu müze Türkiye’de ve Dünyadaki ilk İnteraktif Taşkın Müzesi olma özelliği taşımaktadır.

                Taşkın Müzesi Hakkında Bilgiler             

Müze, yaklaşık 25 Bölümden oluşmaktadır. Bu Bölümler ve Bölümlerde anlatılan konulardan bahsedecek olursak,Taşkında yapılması gerekenleri anlatan müdahale odası, Erken uyarı sistemi odası,  interaktif nehir ve şehir taşkını modelleri, heyelan-taşkın etkileşim modelleri, 1929 yılında yaşanan ve 147 kişinin hayatını kaybettiği  Of heyelan taşkını hareketli bir modelde anlatılıyor.

Toplantı ve Sinema salonu, acil müdahale timi odası, sanal gerçeklik taşkın odası, taşkın teknik bilgilendirme bölümü, Geçmiş yıllarda yaşanan taşkınların anlatıldığı tarihi taşkınlar bölümü, Ayrıca, Müzeye yapılan sanal gerçeklik odasında taşkın anı ve yaşananlar görevli tarafından ziyaretçilere anlatılıyor.

Sanal gerçeklik odasında insanlar kendilerini suyun içerisinde görüyor, hissediyor ve nasıl davranması gerektiği yetkililer tarafından bilgi veriliyor. Müzede yapılan Taşkın zaman tünelinde ise Mö. 3000 yılından günümüze kadar meydana gelmiş taşkınlara ait Fotoğraf ve Belgelerde sergilenmektedir.

Müze Bizlere, Taşkına sebep olacak davranışları yapmaktan kaçınmayı, Derelerin üzerlerini kapatmamayı, Dere yataklarına malzeme dökmemeyi, Taşkın başladığında kimlere haber vermeyi ve neler yapmayı öğretti.

                      Taşkın Müzesi Giriş Ücreti                   

Giriş ÜCRETSİZ.

                Taşkın Müzesi Ziyaret Saatleri                

Pazartesi Günleri KAPALIDIR

Müze, 09.00 – 17.00 Saatleri arasında hizmet vermektedir.

               Taşkın Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Müze, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi Yalıncak Beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yalıncak’ta bulunan DSİ Tesisleri içerisinde, DSİ Misafirhanesinin yakınındadır.

Taşkın Müzesine Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Pelitliköy – Belediye Evleri arası hizmet veren 19 Nolu Özel Halk otobüsüne binip DSİ durağında inerek gidebilirsiniz.

Soğuksu Hareket Amirliğinden Hareket eden 20 Nolu Özel Halk otobüsüne binip DSİ durağında inerek gidebilirsiniz.

Otogar – Üniversite arası Hizmet veren 24/A Nolu Özel Halk otobüsüne binip DSİ durağında inerek gidebilirsiniz.

Taşkın Müzesi’ne Şahsi aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.