Taşyaran Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Taşyaran Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Taşyaran Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir? – Uşak Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Taşyaran Vadisi Nerede;

Taşyaran Vadisi, Uşak-İzmir karayolu üzerinde, Yenişehir mevkiindeki bulunmaktadır. İmren Deresinin, nadir görülen sert kayaçları bin yıllardır aşındırılmasıyla oluşmuştur. Özellikle ilkbahar aylarında coşan dereleri ve doğayla bütünleşen vadinin yeşilliği kesinlikle görülmeye değerdir.

Taşyaran Vadisi Hakkında;

 Büyük bir fay kırığı sonrasında suyun ve rüzgârların kayalarda oluşturduğu, girintili çıkıntılı dantel gibi işlenmiş ilginç doğal güzellikler yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgiyle geziliyor. Taşyaran’ı gezdiğinizde göreceğiniz bu kayalıklara jeoloji biliminde Gnays denmektedir. Magmatik veya tortul kayaçların başkalaşıma uğramasından dolayı meydana gelen metamorfik kayaç deniliyor.

Hamam Çayı olarak da bilinen İmren Deresinin, Gediz Nehri’ne karışmadan önce oluşan 150 metre derinliğinde 100 metre uzunluğunda, renkleri beyazdan turuncuya ve kızıla çalan kayalıklar görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Taşyaran Vadisi tabiat Parkı’nda piknik alanları, seyir terası, gözlem kulesi, tuvalet kamelyalar, büfe ve çay kahve içebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca Vadi, yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğunda bir yürüyüş güzergâhına sahip. Doğaseverler için muhteşem güzellikte bir vadidir.

OKUMALISIN  Bodrum Barlar Sokağı Nerede-Nasıl Gidilir?

Taşyaran Vadisine Nasıl Gidilir;

Taşyaran Vadisi, Uşak-İzmir karayolu üzerinde, Yenişehir mevkiindeki bulunmaktadır

Uşak-İzmir Karayolunun 45. Km’de Taşyaran Vadisi tabelasını gördüğünüzde yaklaşık 1,5 km kadar düzgün bir yoldan kanyona ulaşabilirsiniz. Gediz nehri üzerinde bulunan Tarihi köprüden sonra ulaşabilirsiniz

Taşyaran Vadisi’ne toplu taşıma bulunmuyor.

  • Uşak-Taşyaran Vadisi arası 45 km uzaklıktadır.
  • Uşak ile Afyon arası 116 km ve 1 saat, 39 dakika,
  • Uşak ile Ankara arası 368 km ve 5 saat, 15 dakika,
  • Uşak ile Antalya arası 294 km ve 4 saat, 12 dakika,
  • Uşak ile Aydın arası 278 km ve 3 saat, 58 dakika,
    Uşak ile Balıkesir arası 225 km ve 3 saat, 13 dakika,
  • Uşak ile Eskişehir arası 217 km ve 3 saat, 6 dakika,
  • Uşak ile İstanbul arası 499 km ve 7 saat, 8 dakika,
  • Uşak ile İzmir arası 211 km ve 3 saat, 1 dakika uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.