Tatvan Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tatvan Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tatvan Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tatvan Gezi Rehberi? Tatvan Gezilecek Yerler?

Tatvan, Bitlis iline bağlı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü‘nün batısında bulunmaktadır. Bir ilçe olmasına rağmen Bitlis ilinden nüfus ve yüzölçümü olarak daha büyüktür. Tatvan ilçesinin en büyük artıları, Haydarpaşa Garı-İran demiryolu hattının Tatvan ilçesinden geçmesi, Diyarbakır-Van, Elazığ-Van, Siirt-Bitlis ve Ağrı Karayollarının kavşak noktası olması ve Van Gölü sayesinde Deniz yolu ulaşım imkânı olarak önemli bir yere sahip olmasıdır.

Tatvan Hakkında;

1936 yılında kurulan Tatvan ilçesi, Bitlis il merkezine 25 km uzaklıktadır. Tatvan İlçesi, Dünya tarihinin en önemli ticaret yollarından birisi olan İpek Yolu üzerinde yer alması sebebiyle zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Bu nedenle çok sayıda tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Denizi ve doğal güzellikleriyle de bir başka bir güzel yer olan Tatvan hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Tatvan Gezilecek Yerler?

Tatvan Sahili, Van Gölü manzaralıdır. Gölün hemen yanında yapılan Arnavut kaldırımda yürüyerek sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz, spor yapmak isteyenler için de güzel bir koşu ve bisiklete binme alanı oluşturan bu alan sizlere keyifli anlar yaşatacaktır. Sahil kenarında bulunan Cafe ve restoranlarda yemek yiyebilir, çay-Kahve içerek gün batımını izleyebilirsiniz.

OKUMALISIN  Tosya Yeşil Göl Nerede – Nasıl Gidilir – Kastamonu Gezilecek Yerler?

Ururtu Kaya Mezarları; Van gölü iskelesine yakın bir alanda bulunan bu mezarlar tarihin izlerini taşımaktadır. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

El Aman Kervansarayı; Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bu yapı, günümüzde, kütüphane, kahvaltı alanları olarak kullanılmaktadır.

Abdulcelil Behtani Türbasi, Külliye şeklinde bulunan bu yapı etrafında cami, Kümbet ve türbe bulunuyor. Hz. Ömer zamanında yaşayan bu zat, o dönem İslam dinini yaymak için büyük çaba sarf eden bir kişi olarak bilinmektedir.

Nemrut dağı-Nemrut Krater Gölü ilçede en yüksek noktayı oluşturur. Nemrut dağının yüksekliği 2878 metredir. Bu dağın krater ağzında, biri büyük olmak üzere üç göl bulunur. Nemrut krater gölü olarak bilinen bu güzel yeri kesinlikle görmelisiniz.

Kalekıran Kalesi; Tatvan’ın Çekmece köyünde bulunan bu kale, zaman içerisinde tahrip olmasıyla birlikte, günümüzde kale surları olan bir tepe görünümündedir.

Tuğ Kilisesi: Tatvan’ın Çağlayan Mahallesinde bulunur. Bu kiliseye toplu taşıma ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Kilise günümüze kadar ulaşan ilçenin nadir eserleri arasındadır.

Tatvan’da Yapmadan Gelme,

Nemrut dağı ve Krater gölünü görmeden gelme, Nemrut Dağı’na çıkın ve buradan başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikteki gün doğumunu ve gün batımını izleyiniz. Ayrıca, Sahil kenarından gün batımını da izlemeyi ihmal etmeyiniz. Tatvan da yapılacak bir başka etkinlik ise,  Van Gölü kıyısında yer alan Tatvan ilçesinden feribota binip Van iline gidebilir ve Van ilini de gezebilirsiniz. Akdamar Adasını ziyaret edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Şeyh Edebalı Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tatvan’a Nasıl Gidilir;

Bitlis İl Merkezine 25 km uzaklıktadır. Tatvan İlçesine, Karayolu, Demiryolu, Denizyolu ile ulaşmak mümkündür.

Tatvan’a Bitlis’ten, Muş’tan, Van’dan karayolları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tatvan-Van arasında Deniz (Feribot) ulaşımı bulunmaktadır. TCDD Van gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğüne ait Feribotlar, Tatvan-Van arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Muş ilinden gelen demiryolu ile gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.