Tazı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – Bilgelik Vadisi?

Tazı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – Bilgelik Vadisi?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tazı Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik Alanları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Tazı Kanyonu (Bilgelik Vadisi)                    

Antalya İlinin Serik-Manavgat İlçeleri ile Isparta ilinin Sütçüler İlçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. Köprülü Kanyonun 10 km kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, Bilgelik vadisi olarak da bilinmektedir. Son zamanlarda sosyal medyanın yeni gözde mekanı olarak bilinmektedir. Özellikle yeni evlenecekler buraya gelerek fotoğraf çektirmektedir.

                 Tazı Kanyonu Hakkında Kısa Bilgiler             

Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Rafting yeri Köprülü Kanyonu’nun kuzey kısmında yeni keşfedilen ve derinliği 200 metre’yi bulan Tazı Kanyonu, macera tutkunlarının yeni adresi olarak göze çarpıyor.

Tazı Kanyonu, boynuz şeklinde uzanan iki dağ arasındaki Köprü çay’ın muhteşem manzarasını ayaklar altına sermektedir. Sarp kayalıklarla çevrili bu muhteşem manzarayı görebilmek için dağ yoluna tırmanmanız gerekiyor. Dağ yolunda servi, sedir, Toros gök narı, Karaçam ağaçlarını görebilirsiniz.

OKUMALISIN  Büyük Boncuklu Koyu Nerede - Nasıl Gidilir?

Bu Kanyonu popüler yapan şey ne derseniz, 200 metrelik uçurumlardan uzanan, insanın adeta nefesini kesen görüntüsü diyebiliriz. Bu eşsiz manzara özellikle düğün fotoğrafı çektirmek için gelenlerle dolup taşmakta. Özellikle kanyona tam hakim alan noktadaki taşın üzerinden çekilen fotoğraflar, yeni trend olma yolunda hızla ilerliyor.

                            Tazı Kanyonunda Neler Yapılır              

Nefes kesici manzarasını izleyebilir, Trekking adı verilen doğa yürüyüşü yapabilirsiniz, Köprülü kanyonda akarsu kenarında rafting yapanları izleyebilirsiniz. Fotoğraf ve video teknolojisinin yeni makinesi drone’ lerin yardımıyla kanyonun üzerinden eşsiz manzarayı görüntülenmektedir.

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içerisinde bulunduğundan dolayı, Tazı Kanyonunda karşınıza farklı hayvan türleri çıkabilir. yaban keçisi, karakulak, vaşak, geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur. Kızıl akbaba, kuyrukkakan, karakulaklı, kaya serçesi, ebabil, kaya kartalı, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, ise Köprülü Kanyon Milli Parkında yaşayan türleridir.

                  Tazı Kanyonun’da Kamp Yapılır mı?             

Cevabı EVET.  Şunu baştan belirtelim, uçurum kenarında olacağınız için tecrübeli kampçılar ile gidin yada Ormana Doğru biraz iç taraflara kamp çadırınızı kurmalarını tavsiye ediyoruz.

OKUMALISIN  Yoros Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Not: Fotoğraf çekecekler size bir uyarımız bölgede, 200 metrelik kayalıklarda herhangi bir güvenlik önlemi alınmamış. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekmektedir.

                           azı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?                       

Arabayla Gidecekler, Antalya-Manavgat arasındaki kara yolundan Beş konak istikametinde devam edip, Köprülü Kanyon Milli Parkı’na geliniz. Buradan sonra Gaziler Köyü istikametinde ilerlemeniz gerekiyor. Yolda TAZI şeklinde bir tabela göreceksiniz. Bu tabelayı kaçırmayın, tabeladan devam ediniz, aracınız arazi aracı değilse, Yolun sonunda çeşmenin oraya arabayı park edip, buradan taşlı yoldan 4 km yürüdükten sonra kanyona ulaşılıyor. İsterseniz de ATV kiralayarak ta gidebilirsiniz.

Köprülü kanyondan, Tazı Kanyonu yaklaşık 12 km mesafede ve herhangi bir araç gitmiyor. rafting şirketleri ve halk belli bir ücret karşılığında ulaşım konusunda yardımcı olduğu biliniyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. ahmet dedi ki:

    muhteşem manzara, umarım insanlarımız buraları temiz bırakır, doğayı koruyalım

  2. Serdar dedi ki:

    Manzara muhteşem, elinize sağlık bilgiler için