Tekfur Sarayı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Tekfur Sarayı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tekfur Sarayı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Tekfur Sarayı Müzesi Nerede?                          

Müze, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Edirnekapı semtinde Edirnekapı ve Eğrikapı arasında surların yanında bulunmaktadır.

              Tekfur Sarayı Müzesi Hakkında Bilgiler         

Tekfur Sarayı, İstanbul’da bulunan Bizans İmparatorluk Sarayı kompleksinden günümüze kalan tek saray olarak bilinmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında başlayan restoran çalışmalarının bitmesi ile müze olarak hizmete açılmıştır.

12. yüzyıldan itibaren kullanılan Bizans İmparatorluk Sarayı kompleksinin bir parçası olarak varlığını devam ettiren Tekfur Sarayı’nın hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinemiyor. Tekfur Sarayı, Osmanlı döneminde cam ve çini atölyesi olarak da kullanılmıştır.

Tekfur Saray kalıntıları arasında gösterilen ve Topkapı Sarayı’nda çokça ilgi gören Kaşıkçı Elması’nın bu sarayın kalıntıları arasında bulunduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca, 16. yüzyılda Piri Reisin çizmiş olduğu İstanbul resminde sarayın olduğu görülmesi Tekfur Sarayı’nın önemini göstermektedir.

  Tekfur Sarayı’nın Mimarisinden Bahsedecek Olursak;   

Tekfur Sarayı içerisinde bir bodrum bulunmaktadır. Saray,  kat kemerli olarak inşa edilmiştir. Bu kemerler ile bodrum avluya asılı bir şekilde durabilmektedir. Süslemelerde genel olarak tupla kullanıldığı gözükmekte olup, Zengin ve özgün bir mimarisi bulunmaktadır.

Dikdörtgen planlı inşa edilen Tekfur Sarayı 3 katlı olup her kata asansör ile çıkılmaktadır. Saray  içerisinde, on iki tonozlu bölüm bulunur. Sarayın birinci katı ve zemin katı arasında değişik zemin uygulamaları kullanılmıştır. Genel olarak Ahşap ve Tuğla kullanıldığı göze çarpıyor.

Sarayın en etkileyici bölümü ise sur hatları arasında avluya bakan cephesi desek hiç yanlış olmaz. Burada yüzeyi geçme motifli sütunların üzerindeki impost başlıklar, Taşıyıcılığını kaybeden sütun ve başlıklar 1955 yılında ve son restorasyonda yenilenmiş. Diğer cephede ise mermer konsollara oturan çıkmanın içinde küçük bir şapel bulunmaktadır.

Tekfur Sarayı terasından panoramik İstanbul manzarası gözükmektedir. Uzaktan da olsa Fener Lisesi, Galata Kulesi, Haliç Köprüsü gibi İstanbul’un ikonik yapıları ve çok daha fazlası terastan görülebiliyor. Bahçesinde kafe ve tuvalet kısmı da bulunmaktadır.

                    Tekfur Sarayı Müzesi Giriş Ücreti              

Tekfur Sarayı Müzesine Giriş Ücreti

Tam ….. 40 TL

Öğrenci … 20 TL (2023 Yılı itibariyle)

              Tekfur Sarayı Müzesi Ziyaret Saatleri            

Tekfur Sarayı Müzesi PAZARTESİ günü KAPALIDIR.

Cumartesi günleri 16.00 saatine kadar açıktır.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

               Tekfur Sarayı Müzesi’ne Nasıl Gidilir?          

Tekfur Sarayı Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Edirnekapı semtinde Edirnekapı ve Eğrikapı arasında surların yanında bulunmaktadır.

                             Toplu Taşıma ile Gidecekler                

Anadolu yakasından gelecekler;

İlk olarak ( Vapur – Otobüs – Marmaray vs. Herhangi biri ile) Eminönü otobüs durakları olarak bilinen alana gelmelisiniz. Eminönü otobüs duraklarından 31E, 32, 336E, 36KE, 37E numaralı otobüslerden birine binerek Edirnekapı durağında inmelisiniz daha sonra 5 dakikalık bir yürüyüş ile Tekfur Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

Beylikdüzü, Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından gelenler Metrobüs ile Edirnekapı durağında inerek üst geçitten çıktıktan sonra  5 dakikalık bir yürüyüş ile Tekfur Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Bağcılar – Güngören Semtlerinden gelenler; Kabataş – Bağcılar tramvay hattıyla Zeytinburnu’nda inerek Metrobüse aktarma yapınız. Metrobüs ile Edirnekapı durağında inerek üst geçitten çıktıktan sonra  5 dakikalık bir yürüyüş ile Tekfur Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.