Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede  – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vereceğiz.

   Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Hakkında Bilgiler   

Eski Vali Konağı olarak ta kullanılan ve bugün Beden Terbiyesi Müdürlüğü’nün bulunduğu binada hizmete girmiştir. 1927 yılında Mimar Kazım Tahsin tarafından yapılan bu bina 1976 yılına kadar Vali Konağı olarak kullanılmış ve günümüzde müze binası olarak hizmet vermektedir.

              Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Mimarisi         

Müze Binası, Zemin kat hariç 2 katlıdır. Binanın giriş kapısı Mavi beyaz tonlarında iznik çinisi ile kaplıdır. Girişin üzerinde kagir iki konsolun taşıdığı balkon bulunuyor. Balkonun korkuluklarının daire ve yıldız motifler ile süslü olması girerken dikkatinizi çekmektedir.

Binanın üst kat pencereleri beşik kemerli ve giriş kapısı gibi iznik seramik ile kaplıdır. Ayrıca Binanın giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunuyor.

                Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Eserleri       

Müze’de genel olarak Tekirdağ ili ve çevresinde  geçmiş çağlardan günümüze kadar toplam 23 bin 901 adet eser bulunuyor. Müzede 4 bin 863 tanesi arkeolojik eser, 17 bin 129 sikke, 1909 tanesi de etnografik eserdir.

Ayrıca Müzenin bahçesinde açık teşhir olarak, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait mimari parçalar, lahitler, mezar stelleri, sunak taşları, mil taşları ile Osmanlı dönemine ait kitabeler, çeşme ve çeşme aynaları, mezar taşları sergileniyor.

Müze’de Göze Çarpan Değerli Eserlerden bazıları şunlardır;

  • Kral iskeleti ve onun balmumu heykeli
  • 6.5 milyon yıl öncesine dayanan yarı omurgalı hayvan fosili
  • Nasip Tümümlüsü buluntuları
  • Nymphalar kabartması
  • Trakya Tümülüsü

 Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Giriş Ücreti    

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Ziyaret Saati 

Pazartesi günleri Kapalıdır.

Haftanın diğer günleri 08.30 – 17.00 saatleri arası ziyaret açıktır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi,  Atatürk Bulvarı üzerinde Tekirdağ Sahiline yakın Rakoczi Müzesi ve Tekirdağ Orduevi arasında bulunmaktadır. Atatürk Bulvarına yakın bir konumda olduğundan dolayı Atatürk Bulvarından geçen Dolmuş ve Otobüslere binip Orduevi’nin önünde inip kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.