Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir?

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir? – Artvin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Hakkında;

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise), Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yusufeli ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Tekkale Köyünün 7 km kuzeyinde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 84 km mesafededir.

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Batı Gürcistan Hükümdarı David Magostar tarafından birden fazla içerisinde barındıran bir kompleks olarak inşa edilmiştir. Portresi de doğu cephesindeki pencerenin içinde görülüyor. 16.yüzyıldan sonra işlevini yitirmiş ve terk edilmiş. Yörenin en büyük eğitim amaçlı kurumu olduğu tahmin edilmektedir. Günümüze ulaşan manastır yeşillikler içinde kalmıştır.

Kilise, plan açısından Barhal Kilisesi’ne benzemektedir. Yöredeki Ortaçağ Dönemi manastır oluşumunu en iyi biçimde yansıtmaktadır. Manastır dört farklı yapıdan oluştuğu için, tarihi kaynaklarda olduğu gibi, günümüzde de “Dört Kilise” olarak anılmaktadır.

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nerede?

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yusufeli ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Tekkale Köyünün 7 km kuzeyinde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 84 km mesafededir.

OKUMALISIN  Akçakoca Ceneviz Kalesi ve Sahil Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler öncelikle Yusufeli ilçesine gelmelidir. Buradan Tekkale köy dolmuşları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler, Artvin merkezden Erzurum Artvin Yolu/D950 istikametinde ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.