Tekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kilis Gezilecek Yerler?

Tekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kilis Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimarı Kimdir – Kilis Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                         Kilis Tekke Cami Hakkında;                    

Kilis ilinin en önemli camilerinden olan Tekke Cami, 1553 yılında Kilis Sancak Beyi Canbolat Bey tarafından klasik Osmanlı mimarisinde yapılmıştır. Merkezi planlı olarak yapılan bu yapı, Etrafındaki yapılar ile birlikte külliye şeklinde bir camidir.  “Canbolad Camisi, Canboladiyye Camisi, Canboladoğlu Camisi” adlarıyla geçen cami “Canbolad Paşa Külliyesi’nin” merkez yapısı olarak bilinmektedir.

                       Tekke Cami Mimarı Kimdir?                    

Vakfiyesine göre, 1553 yılında Kilis Sancak beyi Canpolat Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. olup Mimarı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. 16 yy’da yapılması ve yapı itibari ile Mimar Sinan’ın Halep’teki Hüsreviye cami ile benzerlik göstermesinden dolayı Mimarının Mimar Sinan veya Kalfalarından biri tarafından yapıldığı söylenmektedir.

OKUMALISIN  Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler?

                      Tekke Cami’nin Mimarisi Hakkında;      

Son Cemaat Mahalli beş küçük kubbeli, Cami ise Tek Büyük bir kubbe ile örtülüdür. Cami Kubbesi 14.40 metre çapı ile Kilis ilinin En Büyük Kubbesi olarak bilinmektedir. Büyük Kubbenin heybetli görüntüsü ve diğer kubbeler ile uyumu göze çarpmaktadır. Caminin en dikkat çeken bölümü Mihrap ve Minberi’dir. Renkli taşlar ve Renkli mermerler ile yapılmıştır. Görünüm itibariyle göze hoş gelen bu renkle taş işçilik ve süslemeler ile yapıldığı dönemin izlerini taşıyor. Yarım daire şeklindeki mihrabı, Kilis’te özgünlüğü koruyan iki mihraptan biridir.

 Yöresi medrese hücreleri ile çevrili olan caminin, geniş bir avlusu ve görkemli bir giriş kapısı vardır. Ayrıca, Giriş Kapısının üstünde bulunan mukarnaslarıda ilgi çekici olduğunu söylemeliyiz.

Avlu Zemini beyaz taşlarla döşenmiş ve avlunun sağ tarafında çift bilezikli bir kuyu ve önünde taştan yapılmış bir abdesthane bulunuyor.

Cami Minaresi, Siyah ve beyaz kesme taşlardan yapılan kaidenin köşeleri mukarnaslı, gövdesi de üç bileziklidir. Silindirik bir görünümü olan gövde yuvarlak olmayıp çokgendir. Kilis ilinin En Yüksek minaresi olan bu yapının şerefe altı derin hücreli mukarnaslarla doldurulmuştur. Külahı da taş olan minarenin, mazgal biçiminde beş adet penceresi bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Hollanda Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

                  Kilis Tekke Cami’ne Nasıl Gidilir?                 

Tekke Cami, Kilis ilinin merkez mahallesi olan Tekke Mahallesi sınırları içerisinde  Cumhuriyet Meydanı’nın (eski Mevlevîhâne Meydanı) doğusunda bulunmaktadır. Konum olarak kolayca bulunacak bir yerdedir. Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.