Anasayfa / Çorum / Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu Nerede – Nasıl Gidilir? Çorum’da Bulunan Kaplıcalar Hakkında bilgiler vereceğiz.

    Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu Hakkında   

Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu, Çorum İlinin Kargı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çorum il merkezine yaklaşık olarak 110 km mesafededir. Kargı ilçesine bağlı Gökçedoğan köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kargı merkeze 30 km mesafededir.

Tekkesin Maden Suyu 17°C lik sıcaklığa sahiptir. Bikarbonatlı, magnezyumlu, kalsiyumlu ve karbondioksiti olan bir sudur. Bileşimi toprak alkali ve kuvvetli bikarbonatlı bir su olduğunu göstermektedir. 1 litre su içerisinde 6 gram civarında mineral bulunmaktadır. Maden suyunun pH değeri 6.25, radyoaktivitesi 0.44 emandır. Gökçedoğan Maden Suyu diye de anılmaktadır.

Bu maden suyu birçok hastalık için şifa olarak kullanılmaktadır. Mineral miktarının fazla olmasından dolayı özellikle metabolizma hastalıklarında değerlendirilmesi düşünülmelidir. Hafif diyabetik hastalarda, kanında ürik asit birikimi saptanan gut’lu hastalarda ve fazla gıda almaya bağlı eksojen şişmanlıklarda olumlu etkiler yaptığı görülmektedir. Düzenli kullanım ile mide asiditesini düzenler. Karaciğer rahatsızlıkları ve sindirim rahatsızlıkları için iyileştirici özelliği vardır.

OKUMALISIN  Ankara’ya En Yakın Akçakoca Plajları

Mineral miktarının çok olmasından dolayı içme kürlerinde az miktarda kullanılması önerilir. Bu oran yemeklerden önce 50’şer gramdan başlanarak, hastanın kapasitesine göre 150’şer grama kadar arttırılan dozlardan oluşur. Hasta bir günde toplam olarak ve 3 defada almak suretiyle 150- 450 grama kadar su içmelidir.

Burada birçok içme çeşmesi yer almaktadır. Ayrıca ihtiyaçlarınızı sağlayacağınız kadar yeterli miktarda tesis yer almaktadır.

  Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu Nerede?  

Tekkesin (Gökçedoğan) Maden Suyu, Çorum İlinin Kargı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çorum il merkezine yaklaşık olarak 110 km mesafededir. Kargı ilçesine bağlı Gökçedoğan köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kargı merkeze 30 km mesafededir.

          Tekkesin Gökçedoğan’a Nasıl Gidilir?           

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kargı merkezden Gökçedoğan köyü minibüslerine binmelidirler.  Ayrıca diğer beldelere düzenli ulaşım olanağı sağlanmaktadır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Kargı merkezden D785 üzerinden, Çorum merkezden ise Çorum Laçin Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

OKUMALISIN  Fethiye’de Bulunan Tabiat ve Doğa Parkları

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir