Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla

Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla

Sevgili Gezginler bu yazımızda Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Telmessos Antik Kenti Nerede?                    

Antik Kent, Muğla İlinin Fethiye İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunan antik Kent, Kesin bir tarihide olmasa da M.Ö 3 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Kentin en önemli özelliği Fethiye ilçesindeki en eski yerleşim yeri olma özelliğidir. Antik Kentin En dikkat eden yapısı olarak ta Amintas Kaya Mezarları gelmektedir.

           Telmessos Antik Kenti Hakkında Bilgiler          

Antik Kent, Antalya ilinde bulunan Termassos  ile çok karıştırılmaktadır. Telmessos antik Kenti, Güllük Dağı’nın güneybatısında ilçenin tarihteki ilk yerleşim yeri olma özelliği taşımaktadır. Geçmişten günümüze yüzyıllar boyunca önemini korumuş tarihi bir yerleşim yeridir. Likya–Karia sınırında bir kıyı kenti olan Antik Kenti’nin kuruluş yılı hakkında çok fazla bir bulgu elde edilememiştir. Telmessos olan antik kentin isminin söylentilere göre Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı söylenmektedir.

Telmessos Antik Kenti’nin günümüze bıraktığı en büyük miras olarak kaya mezarları bulunuyor. Bu kaya mezarlarından en önemlisi ise, Mezarların ortasında bulunan Hermapios oğlu Amintas Mezarı olarak isimlendirilen kaya mezardır.

 Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

         Telmessos Antik Kenti Giriş Ücreti   2023          

Giriş Ücreti 2023 Yılı itibari ile 20 TL

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

              Telmessos Antik Kenti Ziyaret Saatleri           

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

            Telmessos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?            

Antik Kente Ulaşmak için ilk yapmanız gereken, Muğla ilinin Fethiye ilçesine Gelmeniz. Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Antik Kente gitmek için ilçe otogarından kalkan dolmuşlara binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla Gelecekseniz Eğer, Fethiye ilçe merkezinden Ölüdeniz’e giden yolu takip ediniz, Daha sonra Ölüdeniz kavşağını da geçip, Kayaköy Yoluna doğru devam ettikten sora yaklaşık 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Fethiye-Muğla arası otalama 124 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.