Anasayfa / Antik Kentler / Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Telmessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?- Muğla Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Telmessos Antik Kenti Nerede;

Muğla İlinin Fethiye İlçesi’nin sınırları içerisinde bulunan antik Kent, Kesin bir tarihide olmasa da M.Ö 3 bin yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Antik Kentin en önemli özelliği Fethiye ilçesindeki en eski yerleşim yeri olma özelliğidir. Antik Kentin En dikkat eden yapısı olarak ta Amintas Kaya Mezarları gelmektedir.

Telmessos Antik Kenti Hakkında;

Telmessos Antik Kenti, Antalya ilinde bulunan Termassos antik Kenti ile çok karıştırılmaktadır. Telmessos antik Kenti, Güllük Dağı’nın güneybatısında ilçenin tarihteki ilk yerleşim yeri olma özelliği taşımaktadır. Geçmişten günümüze yüzyıllar boyunca önemini korumuş tarihi bir yerleşim yeridir. Likya–Karia sınırında bir kıyı kenti olan Antik Kenti’nin kuruluş yılı hakkında çok fazla bir bulgu elde edilememiştir. Telmessos olan antik kentin isminin söylentilere göre Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı söylenmektedir.

Telmessos Antik Kenti’nin günümüze bıraktığı en büyük miras olarak kaya mezarları bulunuyor. Bu kaya mezarlarından en önemlisi ise, Mezarların ortasında bulunan Hermapios oğlu Amintas Mezarı olarak isimlendirilen kaya mezardır. Fethiye Amintas Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Telmessos Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;

Yaz sezonunda 09:00-19:00

OKUMALISIN  Atatürk Anı Evi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti 6 TL’dir (2019 yılı)

Müze Kart Geçerlidir.

Telmessos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir;

Antik Kente Ulaşmak için ilk yapmanız gereken, Muğla ilinin Fethiye ilçesine Gelmeniz. Fethiye ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Antik Kente gitmek için ilçe otogarından kalkan dolmuşlara binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla Gelecekseniz Eğer, Fethiye ilçe merkezinden Ölüdeniz’e giden yolu takip ediniz, Daha sonra Ölüdeniz kavşağını da geçip, Kayaköy Yoluna doğru devam ettikten sora yaklaşık 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Fethiye-Muğla arası otalama 124 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Sevgi Plajı (Love Beach) Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong  Giriş Ücretleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir