Tematik Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – K.Maraş

Tematik Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – K.Maraş

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tematik Mutfak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Tematik Mutfak Müzesi Hakkında Bilgiler          

Müze, Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından 2018 yılında yapılmıştır. 19 yy Osmanlı Dönemine ait Kahramanmaraş’ın tarihi konaklarından  birinde hayata geçirilmiştir. Tematik Mutfak Müzesinde, Bölgenin Muftak Kültürü, Yemek çeşitleri, Zengin Tarifler ve çeşitliliği sergilenmektedir.

Mutfak Müzesi, Kahramanmaraş mutfağının en Lezzetli ve geleneksel kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılmıştır. Müzede,  unutulmaya yüz tutan lezzetlerin tarifleri işin ustaları tarafından mutfak kısmında ziyaretçilere sergileniyor. Ayrıca geçmiş yıllardan kalma misafir odası, Gelin odası, zahire odası ve diğer bölümleri aslına uygun olarak yapılmıştır. Konağın En üst Katında geleneksel Türk sivil mimarisinin en belirgin özelliklerinden olan cihannümaya (camlı çatı katı) ‘na Ahşap merdivenlerden çıkarak, Maraş şehrinin izlemeyi unutmayınız.

Müze, Eski dönemdeki insanların tamamen ev, mutfak kültürünü çok iyi yansıtmışlar. Kahramanmaraş’ı gezmeye geldiğinizde bu müzeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz.

               Tematik Mutfak Müzesi Giriş Ücreti             

Müzeye Giriş Ücretsizdir.

                                    Ziyaret Saatleri                                    

Müze, Hafta içi : Saat 08.00-17.00

Hafta Sonu : Saat : 09.00 – 17.00

                               İletişim Bilgileri                                     

Telefon : (0344) 212 46 00

Adres:  Kurtuluş, Dulkadiroğlu – Kahramanmaraş

        Tematik Mutfak Müzesi’ne Nasıl Gidilir?           

Müze, Şehir Merkezine yakın bir konumdadır. Şahsi aracınız ile gelirken Bayrak Anıtında Hatuniye Camine doğru gittiğinizde yönlendirici tabelalar yardımıyla rahatça bulabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Ulu Camiye giden minibüslere bindiğinizde Bayrak anıtında inip yürüyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments