Anasayfa / Doğu Anadolu Bölgesi / Tepsi Minare – Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tepsi Minare – Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tepsi Minare – Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Erzurum Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tepsi Minare-Saat Kulesi Hakkında;

Erzurum ilinin Yakutiye ilçe sınırlarında yer alan saat kulesi. 1124 ve 1132 yılları arasında Saltuklu Hükümdarı Ebu’l Kasım tarafından İç Kale Mescidi’ne minare olarak yaptırılmıştır. İç Kale Mescidinin güney-batı köşesinde bulunan bu yapı tuğladan silindirik gövdeli olarak yapılmıştır. Halk arasında “Tepsi Minare”,Kesik Kule”, “Saat Kulesi” olarak bilinmektedir.

İç Kale Camii’ne minare olarak yaptırılan Tepsi minareli saat kulesinin ortalama yüksekliği 21 metre olarak ölçülmüştür. Tepsi Minare, Kaide üzerinde yükselen gövdesinin silindirik alt bölümü, çift renkli düzgün kesme taşların düzgün bir şekilde sıralı halde dizilmiştir.

Tepsi Minare, 19. yüzyılda saat kulesine dönüştürülmüş, profili, yuvarlak kemer gözleriyle cepheye açılan altıgen kubbeli ahşap bir yapı olarak bulunmaktadır.

Tepsi Minare-Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir;

Erzurum ilinin Yakutiye ilçesinde Erzurum Kalesinin hemen yakınında bulunmaktadır. Cumhuriyet Caddesinden devam ettiğinizde Yakutiye Medresesi ve Lala Paşa Mustafa Camini geçtikten sonra sol tarafınızda kalıyor ister kendi aracınızla isterse de Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Altınbeşik Mağarası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için, Şehrin tam merkezinde yer alan bu camiye gitmek için Cumhuriyet caddesine çıkmanız ve düz ilerlemeniz yeterli olacaktır, Tabelalar dan Yakutiye Medresesi yönüne doğru devam ederseniz, burayı geçtikten sonra Erzurum Kalesi tabelasına doğru devam ettiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Erzurum il merkezinden Yakutiye Medresesi yönüne giden dolmuş ve Minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir