Terk-i Dünya Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Terk-i Dünya Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terk-i Dünya Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vereceğiz.

Terk-i Dünya Manastırı, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde yer alır. Adanın güney kısmında Çam Limanı’nda bulunmaktadır.

Manastırın asıl adı Hagios Spyridon’dur. Çam Limanı Koyu’nun sağ tarafındaki tepede kurulmuş olan manastırın oldukça güzel bir manzarası vardır. İnzivaya çekilen keşişlerin dünyadan uzaklaşmak için tercih edebilecekleri bir konuma sahiptir. Kiliseye dışardan bakıldığında kubbesi ve haç dışında yapı kiliseyi andıran bir özelliği yoktur.

Kilisenin ilk temelleri 1862 yılında bir genç keşiş tarafından atılıyor. Oldukça küçük bir şekilde inşa edilen yapı 1894 depreminde yıkılıyor. Ada sakinlerinin katkısıyla eskisinden daha büyük bir manastır ibadete açılıyor. Adanın oldukça uzak ve sakin bir köşesinde yer alan manastır bugün sadece haziran-eylül arasında ibadete açılıyor.

Terk-i Dünya Manastırı Nerede?

Terk-i Dünya (Dünye) Manastırı, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde yer alır. Adanın güney kısmında Çam Limanı’nda bulunmaktadır.

Terk-i Dünya Manastırına Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Truva Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Terk-i Dünya Manastırına Eminönü’nden Gidecekler;

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Terk-i Dünya Manastırına Kadıköy’nden Gidecekler;

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Terk-i Dünya Manastırına Bostancı’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

OKUMALISIN  Bursa’nın En Güzel 5 Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Terk-i Dünya Manastırına Kartal’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Terk-i Dünya Manastırına Bakırköy’den Gidecekler;

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Terk-i Dünya Manastırına Avcılar’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Terk-i Dünya Manastırına Yalova’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.