Terme Amazon Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Terme Amazon Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terme Amazon Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Terme Amazon Tabiat Parkı

Samsun ilinin Terme ilçesi Gölyazı Gölardı bölgesindeki 563 hektarlık doğa harikası alan ´Amazon Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Tabiat Parkı, toplam 563 hektarlık alanın içerisinde 203 çeşit kuş türü, endemik bitkileri, su basar ormanları ve eşsiz bir güzellikteki kumsalları ile görülmeye değer güzelliktedir.

Terme Amazon Tabiat Parkı Hakkında;

Amazon Tabiat Parkı, 243 kuş türü, endemik bitkileri, su basar ormanları ve eşsiz güzellikteki kumsalları ile bir başka güzeldir Terme..

2015 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen Amazon Tabiat Parkı, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında koruma kapsamı altına alınarak Bakanlık 1301 sayılı Oluru ile tabiat parkı ilan edilmiştir. 562,5 Ha alana sahip Tabiat Parkı 5 yıllığına işletmeciliği Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına verilmiştir. Amazon Parkının ismi Terme bölgesinde çok önceki yıllarda yaşamış Amazon Kadınlarından geldiği söylenmektedir.

Amazon Tabiat Parkında, orman içi yollarda doğa yürüyüşü ile birlikte fotoğrafçılık yapılabilir. Karavan ve çadır ile konaklama yapabileceğiniz uygun alanlar bulunmaktadır. Amatör fotoğrafçılıkla uğraşanlar için çok güzel manzaralar bulunmaktadır. Bisiklet sürmek için çok uygun alanlarda bulunuyor. Hiçbir şey yapmasanız da bu güzel doğa da sahil kenarında yürümeniz bile yeterli olacaktır.

OKUMALISIN  Malazgirt Zafer Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Terme Amazon Tabiat Parkı Nasıl Gidilir;

Terme İlçesi sınırları içerisinde bulunan Amazon Tabiat Parkı’na Terme ilçe merkezinden geçen Terme Çayı kuzeyinden devam eden yol kullanılarak Sivaslılar Mahallesi üzerinden gelebilirsiniz.

Samsun-Terme arası yaklaşık 58 km,

Terme-Amazon Tabiat Parkı arası yaklaşık10 km,

Samsun Havalimanı-Amazon tabiat Parkı arası yaklaşık 38 km’dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.