Terme Kaplıcası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, KIRŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Terme Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri, Kaplıca’nın Faydaları ve Şifaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Terme Kaplıcası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, KIRŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Terme Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri, Kaplıca’nın Faydaları ve Şifaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Terme Kaplıcası Hakkında Bilgiler      

Kaplıca, Kırşehir ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Kuşdili Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kırşehir kent merkezine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Kaplıcanın su sıcaklığı yaklaşık olarak 40 C dir. Terme jeotermal sahası Kırşehir ilinin en önemli jeotermal alanlarından biridir. Bu bölgede yer alan jeotermal sular birçok alanda kullanılmaktadır. Sahada termal turizm, seracılık ve şehir ısıtmacılığı yapılmaktadır. 1974 yılından bu yana 9’u MTA, 3’ü özel sektör olmak üzere toplam 12 kuyu açılmıştır.

terme kaplıcası

terme kaplıcası

Bu kuyulardan 2 tanesi jeotermal ısıtma sisteminde ki bu sayede 1800 konuta eşdeğer işyeri ve konut ısıtılmakta, 5’i otel kaplıcaları ve serada kullanılmaktadır. 5’i bekletilmektedir. 92-500m derinlikteki kuyuların 11.10.2005 tarihinde MTA tarafından yapılan ölçümlerde; 30,3(°c) – 57(°c) arasında sıcaklığı, 5,2 L/sn-88,5 L/sn  arasında debisi bulunmaktadır. Kullanılan 9 kuyunun debisi toplamı 349,8 L/sn ’dir.

Terme kaplıcası birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu kaplıca suları içme kürü ve banyo kürü olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suları;

– Eklem ve eklem dışı romatizmalı hastalıkların kronik dönemlerinde,

– Damar sertliğinde,

– Felçlerin rehabilitasyonunda,

– Negatif sinir bozukluğuna bağlı yetersizlikler, sürmenaj ve yorgunlukta,

– Diyabet, gut ve şişmanlık ile gelen hastalıklarda,

– Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak hastalıklarında,

– Böbrek taşlarında,

– Hipertansiyon, kronik bronşit ve üst solunum yolu iltihaplarında

tedavi edici özelliğe sahiptir.

                            Terme Kaplıcası Efsanesi                           

Efsaneye göre, bir kış günü Ahi Evran buradan geçerken abdest almak ister. Ahi Evran ve dervişleri tüm aramalara karşın bir avuç su bulamazlar. Zemheride sular donmuş, ırmaklar kaskatı buz kesmiştir o gün. Abdest almak için su bulunamadığını Ahi Evrana söyledikleri zaman “hiç merak etmeyin. Biz kendimize de, başkalarına da yetecek kadar su buluruz” diyerek asasını üç defa yere vurur.

Kısa bir süre sonra onlarca metre yükseklikte sıcak sular fışkırır. Hünkar Ahi Evran!ın asasını vurduğu yerden abdestini alır. Sonunda burası kaplıca olur

               Terme Kaplıcası Konaklama İmkanları           

Kaplıcada biri 4 yıldızlı otel diğeri Özel İdare Müdürlüğüne ait iki modern tesis vardır. Kırşehir kaplıcalarının şifalı sularından yararlanmak isteyenlere hizmet vermek üzere kurulmuş, 132 oda 296 yatak kapasiteli 3 yıldızlı Grand Terme Otel, 79 oda 160 yatak kapasiteli Temur Termal Otel, 22 oda 44 yatak kapasiteli Ahi Evran Üniversitesi’ne bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere üç adet turistik tesis yer almaktadır.

Büyük Otel Terme: Tel: 0386 214 47 97 – 0386 214 33 03 Faks: 0386 213 33 43

Terme Kür Merkezi: Tel: 0386 212 13 13 – 0386 214 48 03 Faks: 0386 214 48 04

          Terme Kaplıcası Nerede?     

Kaplıca, Kırşehir ilinin Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Kuşdili Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kırşehir kent merkezine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

            Terme Kaplıcası Nasıl Gidilir?       

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kırşehir merkezden şehir içi minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezden yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Kırşehir merkeze gelmelidirler.  İsmet Paşa Cd. ve Şht. Bayram Köse Cd. üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.