Terme Pazar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – SAMSUN

Terme Pazar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – SAMSUN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terme Pazar Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldığı – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Pazar Cami, Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Yeni Mahalle sınırları içerisindedir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 58 km mesafede bulunmaktadır.

Cami, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Yapılış tarihi 1840’lı yıllara denk gelmektedir. Cami bahçe içerisinde tek katlı olup tamamen ahşaptan yapılmıştır. Çatısı ise kiremit ile kaplanmıştır. Caminin bitişiğinde bir de türbe vardır. Türbenin dış duvarlarında güneye bakan kısmında kitabe bulunmaktadır. Geniş çaplı bir onarım gören caminin minaresi 1939’da yıkılmıştır. Günümüzde var olan minare ise 1961 yılında yapılmıştır.

Bölgenin en eski yapılarından olarak bilinen ve cami yanında bulunan 3 Buçuk asırlık çınar ağacından da daha da eski bir yapının olduğu rivayet edilen tarihi Pazar Cami Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma kurulunca tescil altına alınarak koruma altına alınmıştır.

                   Terme Pazar Cami Nerede?                         

Cami, Samsun ilinin Terme ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Terme ilçe merkezine bağlı Yeni Mahalle sınırları içerisindedir. Samsun merkeze yaklaşık olarak 58 km mesafede bulunmaktadır.

                Terme Pazar Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Samsun merkezden Terme ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Samsun merkezden gelmek isteyenler ise D010/E70 ve Samsun-Ordu Yolu/D010/E70 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.