Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Termessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Termessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Termessos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Termessos Antik Kenti

Antalya ilinin Döşemealtı beldesinde bulunur. Antalya iline yaklaşık 30 km kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde bulunmaktadır. Antik Kent, Deniz seviyesinden yaklaşık 1,5 metre yükseklikte doğal bir platform üzerinde bulunur. Termesos Antik Kenti, Güllük Dağı’nın güneybatısında bir platform üzerine kurulmuştur.

Termessos Antik Kenti Hakkında;

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir. Kendi adını taşıyan, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı içerisin de yer alır. Anadolu’nun en eski topluluklarından olan Luvi’lerin soyundan gelen Solym’ler tarafından kurulmuş olan bir antik kenttir.

Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı; orman içinde olması, bitki örtüsü ile soyu tükenmekte olan birçok hayvanın doğal barınma özelliği ile de açık hava hayvanat bahçesi özelliği de taşımaktadır. Domuzlardan, yaban keçisi sürülerine birçok hayvan türü bulunmaktadır. Termessos Antik Kenti, tapınaklara ve çok geniş mezarlık alanlarına sahiptir. Mezarlara bakıldığın da bu çeşitliliği ve bezemelerinin zenginliği göze çarpmaktadır. Ayrıca, Büyük İskender döneminin komutanlarından olan Alketas’ın mezarı (İ.Ö. 319) Antik Kentin tarihinin bilinmesi açısından da önemlidir.

OKUMALISIN  Bursa Ulu Cami Nerede - Nasıl Gidilir - Bursa Gezilecek Yerler?

2017 Yılında Yapılan Arkeolojik çalışmalar sonucun da Antalya’daki Termessos Antik Kenti’nde 2300 yıllık yeni yol bulundu. Bu ülkemiz ve Antik Kent tarihi açısından önemli bir gelişmedir.

Antalya Termessos Antik Kenti ve Milli Park Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Antalya Termessos Antik Kenti ve Milli Park Giriş Ücreti 

  • Antik Kente Giriş ücreti 10.00 TL.
  •  Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,
  • Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

Termessos Antik Kente Nasıl Gidilir;

Antalya-Korkuteli karayolunun 24. Km’den sola tırmanan özel yolla, Güllük Dağı’ndaki kalıntılara ulaşılabilir.

Buraya şahsi aracınızla Burdur yoluna saparak 11. Kilometreden gittikten sonra Korkuteli yönüne döndükten sonra 14 kilometre sonra tabelalarda Antik Kent yolunu takip edere Antik Kentine ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Sillyon Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

İstanbul’dan gelecekler Bursa-afyon-Burdur yolunu kullanmalılar.

Ankara’dan gelecekler Afyon- Burdur Güzergahını kullanmalılar.

İzmir yolundan gelecekler ise Denizli-Acıpayam-çavdar yolundan gelmeliler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir