Terzibaba Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – ERZİNCAN

Terzibaba Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – ERZİNCAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terzibaba Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Terzibaba Kimdir – Cami Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Terzibaba Cami ve Külliyesi Nerede?          

Cami, Erzincan ilinin Merkezinde Amasya – Erzurum Yolu üzerinde Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Cami, İç Mimarisi ve Görüntüsü ile oldukça ilgi çeken bir yerdir. 50 metre çaplı ve çift duvarlı kubbesi ile Ülkemizde bir kubbe altında en çok insan bulundurabilen camimizdir.

Uzay Temalı bir Cami…

Tasarım olarak Klasik Osmanlı tarzı yerine modern mimari anlayışıyla inşa edilen bir camidir. Uzay temalı, bir gözlem evi veya bilim merkezi gibi görünüyor. Caminin iki minaresi kılıçtan esinlenerek yapılmış, kılıçların uçlarının özelliği kıbleyi göstermesidir.

Caminin toplam kapasitesi 7000 kişidir. Bir kubbe altında toplamda 400 kişi namaz kılabilmektedir. Mavi zemin üzerine sarı noktalı Cami halısının özelliği ise Gökyüzünü anımsatmasıdır. Cami mihrabında Bakara suresinin 144. Ayeti yazmaktadır. Camiyi çepeçevre kuşatan Esmaül Hüsna, aynı zamanda iki büyük havuzdan üçüncü bir havuza akan su sesinin ortaya çıkardığı ses sizleri farklı bir ambiyansa sokmaktadır.

Terzibaba Cami ve Külliyesi Ne Zaman Yapıldı?

Cami, yapımı 12 yıl sürerek 2002 yılında ibadete açılmıştır.

Terzibaba Cami ve Külliyesini Kim Yaptı?

Caminin Mimarı Danyal Tevfik Çiper’dir.

Terzibaba Kimdir?

1780 – 1850 yılları arasında yaşayan ve Asıl Adı Muhammed Vehbi olan Tasavvuf ehli Terzi babanın asıl mesleği terziliktir. İsmi de buradan gelmektedir. Yürüttüğü dini vazifelerle dönemin birçok insanının tasavvufa yönelmesine vesile olmuştur. Terzibaba hazretleri birçok mürit ve halife yetiştirmiş sahih bir kişiliktir.

Türbesi, Erzincan ilinin en büyük mezarlığı olan Kaledibi mezarlığında bulunmaktadır.

Terzibaba Cami ve Külliyesine Nasıl Gidilir?

Cami, Erzincan ilinin Merkezinde Amasya – Erzurum Yolu üzerinde Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkezi bir konumda olduğundan dolayı Toplu taşıma ile ulaşım oldukça kolaydır.

Şahsi aracı ile Gidecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirisiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.