Tigran Honents Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tigran Honents Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tigran Honents Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir? Kars Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tigran Honents Kilisesi, 1215 yılında Kiliseye İsmini veren Tigran Honenst tarafından yaptırılmıştır. Arpa Çay’ın hemen üstünde İpek Yolu Köprüsünün üsütünde tepe bir nokta da bulunuyor.

Kilise üzerinde Bulunan yazıtta, (M.S. 1215) yılında, Tanrı`nın lütfuyla, Ani şehrinin beyi güçlü ve muktedir Zakaria iken… ben, Tanrı`nın kulu, Honents ailesinden Sulem Smbatorents`in oğlu Tigran, efendilerimin ve çocuklarının uzun ömürlerine, kayalıkların kenarında ve çalılıktan geçilmeyen bu yerde, Aziz Krikor`a adadığım bu manastırı yaptırdım, ve onu sahiplerinden helal servetimle satın aldım ve büyük zahmet ve masraf ile ona her yandan savunma sağladım. Bu kiliseyi Aziz Krikor Lusavoriç adına yaptırdım ve onu birçok süs ile güzelleştirdim. Diye yazmaktadır.

Yapıyı incelediğimizde, Dışarıdan bakıldığında dikdörtgen şekilde ve kubbeli bir görünüme sahiptir.Kesme düz taşlarla örülüdür. Genellikle Duvarlarında Siyah ve Kahverengi renkleri ağırlıklıdır. Kilisenin içerisi, Kubbeli hol üç bölmeye ayrı tek sahanlıdır. Kubbesi Orta bölmenin üzerinde bulunuyor. Kilisenin kemerli yapısında hayvanlara benzeyen oymalar görülüyor. İç mekan fresklerinde iki ana konu üzerinde çalışılmıştır. Hazreti İsa’nın Hayatı ve Kilisenin adandığı kişi olan Krikor Lusavori.’in hayatı. Kilise çok sayıda Freskler bulunuyormuş fakat zaman içerisinde yıprandığı ve üzerinden uzun yıllar geçtiği için yok olmuştur.

OKUMALISIN  Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

Tigran Honents Kilisesi Nerede;

Tigran Honents Kilisesi, Kars ilinin Ocaklı beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Tigran Honents Kilisesi’ne Nasıl Gidilir;

Tigran Honents Kilisesi, Ani Ören yeri olarak bilenen yere yakın bir konumda bulunduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Kars merkezden Ani Ören yerinde giden araçlara bindiğinizde sizi yakın bir konuma kadar götürecektir. Şahsi aracınız ile gelecekseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile rahatça gelebilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.