Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Tillo Dua Tepesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Tillo Dua Tepesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tillo Dua Tepesi Nerede-Nasıl Gidilir? – Siirt Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Tillo Dua Tepesi

Tefekkür(Dua) Tepesi Siirt ilinin Tillo ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tillo ilçe merkezine bir kilometre uzaklıkta bulunur.

Hassa Hatun külliyesinin üst kısmında ve bir yönü Botan Vadisine bakan yüksek yamaçta yer Dua Tepesi’nin 250 yıl önce İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hocası İsmail Fakirullah tarafından ibadet edildiği bilinen yer dua tepe olarak adlandırılmıştır. Geçmiş yıllarda kuraklık ve benzeri felaketler yaşandığında gelip burada dua edilmekteydi. Birçok yıl yağmur duası yapıldığında hemen yağmur yağdığı da görülmüştür. Halen her yıl çok sayıda ziyaretçi gelip burada taşlardan oluşan namazlıkta dua etmektedir.

Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi gelip burada taşlardan oluşan namazlıkta dua etmektedir. İlçe belediyesi bu durumu göz önünde bulundurarak, bazı düzenlemeler yapmıştır. Tepeye ulaşım yapılan yol genişletilmiştir. Tepenin etrafını çevrilmiştir. Ayrıca dua tepesine giriş kapısı yapılmıştır. Alanın düzenlenmesi ile birlikte birçok vatandaş ailesiyle bu alana gelerek ibadet yapmaktadır.

OKUMALISIN  Güneyce Hacı Şeyh Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Tillo Dua Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tefekkür(Dua) Tepesi Siirt ilinin Tillo ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tillo ilçe merkezine bir kilometre uzaklıkta bulunur.

Tefekkür(Dua) Tepesine gelmek için öncelikle tiilo merkeze gelmeniz gerekmektedir. Siirt ilçe otogarından kalkan arabalarla gidebilirsiniz ayrıca 15 Temmuz demokrasi meydanından kalkan minibüsler ve otobüslerde le de Tillo’ya gidebilirsiniz. Bir başka seçenek taksiyle ulaşabilirsiniz 10-15 km kısa bir yoldur çünkü. Araçla gidecekler için Şeyh Aziz Cad. Siirt Pervari yolundan Tillo’ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakikalık kısa bir mesafededir. Tillo merkezden dua tepe yaklaşık 1 km dir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir