Tillo Nerede – Nasıl Gidilir – Işık Hadisesi – Siirt Gezilecek Yerler

Tillo Nerede – Nasıl Gidilir – Işık Hadisesi – Siirt Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tillo Nerede – Nasıl Gidilir – Işık Hadisesi – Tillo ilçesinin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Tillo İlçesi ve Tarihi Hakkında Bilgiler             

Siirt iline sadece 10 km uzaklıkta bulunan Tillo ilçesini tarihine bakıldığı zaman çok eskilere dayanmaktadır. Birçok medeniyete sahipliği yapmıştır. Ülkemizin önemli evliyaları bu ilçede yetişmiştir. Birçok evliyanın türbesi bulunmaktadır.  M.Ö 2000 yılından itibaren Babil ve Asurlar bu bölge de hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. Çaldıran Seferi sırasında Yavuz Sultan Selim’in büyük çabaları sonrasında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Tillo ilçemiz hem İslam dini için hem de Hıristiyanlar için kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir. Burada yapılan yapıları incelediğimizde her iki dine ait yapıların izlerinin görebiliyoruz. Tillo ilçesi, Halk arasında Evliyalar kenti olarak da bilinir. Tillo ilçe olduktan sonra Aydınlar ismini almıştı. Fakat yapılan bir yasa değişikliğiyle yerleşim yerlerin eski isminin kullanılması hakkında yeni bir yasa çıktı. Aydınlar ilçesi isminin yerine eski ismi Tillo olarak kullanılmaya başladı.

                            Işık Hadisesi Nedir?                               

Hocası, İsmail Fakirullah hazretlerinin 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim” demiş.

Daha sonra çeşitli araştırmalar yaptıktan sonra, hocası için Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerine ortasında elimizin büyüklüğünde delik bırakarak taşlarla duvar örmüş, hocasının türbesinin yanına da bir kule inşa etmiştir. Taşla ördüğü duvar biriz yüksekte kalıyor.

Bir tepe de giderken arabanızı biraz aşağıya bırakmalısınız. Taş duvarın olduğu yer demirlerle çevrili halde, malum insanlarımız eliyle taşları bozabilir. Hakkı hazretlerinin yapmış olduğu bu sistem astronomi, fizik, matematikçi ve dehasıyla yapılmıştır. Çünkü sadece gece ile gündüz saatlerinin eşit olduğu ekinoks dönemlerinde gerçekleşiyordu.

Bu Işık Hadisesi…

Her yıl ekinoks döneminde doğan güneş ışınları Hakkı Hazretlerinin yapmış olduğu duvarın ortasında ki delikten geçerek, hocasının yanına yapmış olduğu türbenin en üst kısmındaki küçük pencerenin içindeki aynaya çarparak ışığın kırılmasını sağlıyor ve kırılan ışık türbenin penceresinden ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğmasıdır. Çok eski zamanlardan günümüze kalan bu miras zamanla kullanılamaz hale gelmişti fakat 2011 yılında çeşitli ilim ve bilim adamlarından oluşan bir heyetin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ışık hadisesinin tekrar izlenmesi sağlanmıştır.

Tillo İlçemizde birçok ilim ve bilim adamı yaşamaktadır ve   türbelerinin de burada olmasından dolayı ilçe adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yörede Yaşamış ve türbesi burada bulunan bazı alim ve evliyalar dan bahsedersek, İsmail Fakirullah Hz. , İbrahim Hakkı Hz., Şeyh Hamza El Kebir Hz., Şeyh Mücahit Hz., Gavsul Memduh bunlardan bazılarıdır. İlim ve bilim adamlarından kısaca bahsedersek

 

      İsmail Fakirullah Hazretleri Hakkında Bilgiler       

İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocasıdır. İsmail Fakirullah Hazretleri, çok küçük yaşlarda ilim tahsiline başlamış ve ilim tahsiline aralıksız devam etmiştir. Ilçe camisinde müderrislik ve imamlık yapmaya başlamıştır. Geçimini sağlamak amacıyla kendi elleriyle asma ağaçları dikmiş ve Tarla ekmiş, ekin biçmiştir. Kendisini takvaya adamıştır adeta. Sürekli oruç tutup namaz kılmıştır. 48 yaşında Hacca gitmiştir. İsmail Fakirullah Hazretlerinin biri kız dört erkek çocuğu vardı. Üveysiyye tarikatının esasları doğrultusunda,

Hayatını hak yolda insanları irşat etmekle geçirirmiş, Her kesimden insanları irşat edermiş, diğer yandan şer-i ve müspet ilimlerde dünyaca ünlü meşhur ilim adamları yetiştirmiştir. Hicri 1146, Miladi 1734 yılında hayatının kaybetmiştir. Kabri, Tillo da kendi ismiyle anılan türbededir.

 İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi Hakkında Bilgiler 

Erzurum ili Hasan kale ilçesi doğumlu olan İbrahim hakkı hazretleri yıllar sonra Tillo’ya taşınmıştır. Birçok ilim ve bilimle uğraşmış. Çeşitli eserler yazmıştır. Vefat edince kabri buraya gömülmüştür. Gömüldüğü yerde adını taşıyan bir kütüphane ve müze yaptırılmıştır ve eserleri burada bulunan müzede sergilenmektedir. En önemli eseri marifetname dir, Evliyalar şehri de denen bu ilçemize çok fazla kişi gelmektedir. İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesine yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir

                  Şeyh Mücahit Hazretleri Türbesi                     

Doğum tarihi ile ilgili kesin bilgi yoktur. Tillo da dünya ya gelmiştir. Önemli bir evliyadır. Bugün onun soyunda gelen birçok evliya bulunmaktadır. 1262 yıllında babasından önce vefat etmiştir ve kabri buraya defnedilmiştir.

                Sultan Memduh Hazretleri Türbesi                 

Sultan Menduh Hazretleri 1761 Tillo İlçesinde doğduğu bilinmektedir. İsmail Fakirullah Hz. Torunudur. Bütün eğitim- öğrenimini dedesi İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı hazretlerin yanında görmüştür. 47 bin beytlik bir divan yazmıştır. Çok kıymetlidir. Kabri doğduğu yer olan tillo ilçesine defnedilmiş ve yanına kendisi adına yaptırılan bir türbe yaptırılmıştır.

İsmail Fakirullah Hz. Yanında Bulunan Gizemli Ağaç Nedir?

İsmail Fakirullah Hz. vefat ettikten sonra kabri türbe haline getirilir. Bir Rivayete göre türbe önünde bir aslanla yılan karşılaşırlar, aslanla yılana türbeyi kimin koruyacağı hakkında hiddetli bir şekilde tartışmaya başlarlar. Aslan ben koruyacağım der, Yılan da ben bu türbeyi koruyacağım diye cevap verir. Bu şekil tartışıp şiddetli bir şekilde kavga etmeye devam ederler. O sırada oradan geçen bir zat bunlara selam verir tabi bunlar öyle bir tartışıyorlar ki selamı duymamışlar bile.

Bu zat üçüncü selam verişinde tekrar duymayınca sinirlenmiş. Yarabbi aslan ile yılan kavga edecem diye benim selamımı almadılar, sen onlara öyle bir şey yap ki yerlerinde donup kalsınlar. Diye dua eder. Bu dua üzerine Aslan ile Yılan oldukları yerde bir ağaca dönüşürler. Diye bir rivayeti vardır.

Tillo Ziyaretimizden Bahsedersek…

Ilçe’ye girer girmez üstünüze bir maneviyat çöküyor, her yer İlim ve Bilim adamı, Evliya ve onlara ait türbelerle dolu. İlk ışık hadisesini merak ediyorsunuz fakat evliyaların hayatlarını okudukça, türbelerini ziyaret ettikçe aslında tillo ilçesinin ne kadar önem arz ettiğini görebiliyorsunuz. Ziyaretçi akınına uğrayan ama Sessizliğin hakim olduğu bir ilçedir, türbelere okunan dualar yükseliyor sadece. Işık hadisesi için yapılan duvarın arkasındaki güzel manzaradan da bahsetmem gerekir.

Doğa fotoğrafçıları için muhteşem bir yer. İlçe insanların da ayrı bir mütevazilik. Herkesin buraya gelip görmesini istediğimiz bir yer burası. (Ama önceden bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Büyük alimlerini, türbelerini, ışık hadisesi başta olmak üzere araştırınız) Hediyelik eşya satan dükkanlar var hemen türbenin altında, oradan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Işık hadisesi üzerine yapılmış birçok biblo tarzında hediyeler var.

                                Tillo’ya Nasıl Gidilir?                           

Siirt ilçe otogarından kalkan arabalarla gidebilirsiniz ayrıca 15 Temmuz demokrasi meydanından kalkan minibüsler ve otobüslerde le de Tillo’ya gidebilirsiniz. Bir başka seçenek taksiyle ulaşabilirsiniz 10-15 km kısa bir yoldur çünkü. Araçla gidecekler için Şeyh Aziz Cad. Siirt Pervari yolundan Tillo’ya ulaşabilirsiniz Yaklaşık 20 dakikalık kısa bir mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.