Tillo Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Yamaç Paraşütü?

Tillo Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Yamaç Paraşütü?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tillo Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  Piknik Alanları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                    Tillo Tabiat Parkı Nerede?                           

Tillo Tabiat Parkı, Siirt ilinin Tillo ilçesi sınırında yer almaktadır. Tillo ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tabiat Parkı doğusunda Botan Çayı, batısında Tillo İlçe Merkezi, kuzeyinde Taşbalta köy yolu, güneyinde ise Kale Rekreasyon Alanı bulunmaktadır. Kale mevkiinde bulunan 400 dönümlük alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

               Tillo Tabiat Parkı Hakkında Bİlgiler               

Tohumlu bitkilerden 18 familyaya ait 29 cins ve bu cinslere ait 29 adet farklı tür belirlenmiştir. Bunlardan 18 tanesi cins düzeyinde, 11 tanesi ise tür ve tür altı takson düzeyinde teşhis edilmiştir. Tillo Tabiat Parkı soğuğa dayanıklı yaprak döken türlerinin oluşturduğu insan etkisiyle bozulmuş bitki örtüsüne sahiptir. İnsan etkisiyle oluşmuş dağ stepinin yer aldığı ekosistemleri içermektedir. Bölgede aşırı kullanım nedeniyle orman örtüsü azalmıştır.

OKUMALISIN  Afyonkarahisar Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Bu bölgede birçok yabani hayvan yer almaktadır. Tilki, çakal, çizgili sırtlan, akrep, kuzgun, saksağan, leş kargası, kızıl akbaba, kızıl engerek, dağ bülbülü, doğan, şahin, delice gibi hayvanların varlığı söz konusudur.

                Tillo Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?             

Tabiat Parkı ve çevresinde yüksekliğe bağlı olarak kış koşulları sert geçmektedir. Yörede yağışların büyük bir bölümü kış ve ilkbahar aylarında düşmektedir. Temmuz ve Ağustos sıcak ve kurak aylardır.

Haziran-Eylül arası, Tabiat Parkı’nın insan aktiviteleri için en verimli şekilde kullanılabileceği dönemdir. Doğa yürüyüşü, bisiklete binme, piknik, spor vb. aktiviteler için oldukça uygundur. Son zamanlarda ise Yamaç Paraşütü yapmak için doğa severler tarafından tercih edilmektedir.

          Tillo Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2021        

Tam …………….. 2 TL

İndirimli ……… 1 TL

Otomobil ……… 6 TL

Otobüs ………… 54 TL

            Tillo Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?           

Tillo Tabiat Parkı, Siirt ilinin Tillo ilçesi sınırında yer almaktadır. Tillo ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tillo Tabiat Parkına gelmek için öncelikle Tillo merkeze gelmeniz gerekmektedir. Siirt ilçe otogarından kalkan arabalarla gidebilirsiniz ayrıca 15 Temmuz demokrasi meydanından kalkan minibüsler ve otobüslerde le de Tillo’ya gidebilirsiniz.  Buradan tabiat parkı tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Gököz Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.