Tirilye’de Gezilecek En İyİ 10 Yer – Tirilye Gezi Rehberi – MUDANYA

Tirilye’de Gezilecek En İyİ 10 Yer – Tirilye Gezi Rehberi – MUDANYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tirilye’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Tarihi Evleri – Camileri – Kiliseleri ve Tirilye’de Yaşam? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Mudanya Hakkında Kısa Bilgi                          

Mudanya, Tarihi, Doğal ve Kültürel zenginlikleriyle pek çok farklı değeri bir arada yaşayan, Dünyanın En Güzel yerlerinden biridir. Bu Güzel kentte Tarih boyunca bir çok farklı kültür bir arada barış içinde yaşamıştır.   Mudanya’nın tarihi m.ö 7. Yy’a kadar dayanmaktadır. İlk adının Myrleia olduğu bilinen Mudanya, 12 iyon şehir devletinden olan Kolofonlular tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Şimdi sizlere Mudanya ilçesinin Tarihi ve Turistik yerlerinin en başında gelen Tirilye hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Tirilye Hakkında Kısa Bilgi                            

Bir Tarafta Marmara’nın Sonsuz maviliği, diğer tarafta ise zeytin ağaçları ve tarihe tanıklık eden bir çok kültür varlıkları ile Bursa’nın Mudanya’nın incisi Tirilye…

Tirilye, Eski bir Rum yerleşim yeridir. Kiliseler, Manastırlar, Asırlık Çınarları, Çeşmeleri, Camileri adeta yıllar ötesinden sizlere seslenmektedir.

Tarih boyunca şarabı ve zeytinin ile ünlü olmasının yanı sıra kültür varlıkları açısından da çok zengin bir yerleşim yeri olarak ilgi çekiyor. Sevgili gezginler bu yazımızda Tirilye’de Gezilecek En İyi 10 Yer Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Tirilye’de Gezilecek En İyİ 10 Yer               

                                  1-Taş Mektep                                      

1904 – 1909 tarihleri arasında Chrisostomos tarafından yaptırılan bu yer geçmiş yıllarda eğitim – öğrenim alanında hizmet veren tarihi ve önemli bir yerdir. Taş Mektep’te sadece Kültür derslerinin yanı sıra marangozluk, demircilik gibi sanatlarda öğretilmiştir. Özellikle harf devriminden sonra Tirilye’de yaşayan kadınlar taş mektepte okuma  – yazma öğrenmişler.

        2-Hagıos Stephanos Kilisesi (Fatih Cami)         

Günümüzde Fatih Cami olarak kullanılan bu yapı, Güney Marmara’daki En Eski ve Özgün Bizans kiliselerindendir. Kapısında Hicri 968, Miladi 1560 yazılı olan kilise 16. Yy’da Osmanlı Döneminde satın alınarak Camiye çevrilmiştir.

                                 3- Kemerli Kilise                               

Ortadoks Dünyası tarafından önemli bir yere sahip olan Kemerli Kilise, 13. Yy’da yapılmış olup sütunları Mısır’dan getirtilmiştir. Kemerli Kilise, Dünya’da Duvarlarına Resim yapılan İlk kilise olarak bilinmektedir.

                           4- Tarihi Zeytinyağı Fabrikası              

Osmanlı Döneminde ABD’ya kadar ulaşan Zeytin ihracatının büyük bir bölümü Tirilye’de bulunan bu fabrikadan gönderilmektedir. 1906 tarihli bir salname’de Başlıca üretilen ürünler olarak Zeytin, Koza ve Ev ürünleri olmaktadır.

                           5- Aydınpınar Kilisesi                            

1846 – 1870 yılları arasında Bursa Metropoliti Kostantinos Döneminde yapıldığı bilinmektedir. Yapı, Bir Dönem Cami’ye çevrilmiş fakat yıkılan bölümleri olmuş ve günümüzde kendi haline bırakılmıştır.

                             6- Dereköy Kilisesi                               

İsmini bulunduğu köyden alan bu kilise, büyüleyici ihtişamı ve tarihi ile görenleri tarihi bir yolculuğa çıkartıyor.  1857 yılında yapılan kilise, Gerek mimarisi, gerekse içinde bulunan ayin düzenini belirleyen öğleleri dolayısıyla önem taşımaktadır.

                            7- Tirilye Hamamı                                     

Osmanlı Döneminde Yavuz Sultan Selim tarafından Rum çoğunluğa karşı Türk Nüfusunu artırmak üzere Kastamonu – Kütahya – Tokat illerinden getirilen Türk vatandaşlarımız Bursa’ya getirilip bu hamama yerleştirilmiştir.

                                     8- Çamlı Kahve                              

Tirilye’nin balkonu olarak tabir edilen Tarihi Çamlı Kahve’de asırlık çınarların altında, Denize ve Zeytin bahçelerine nazır bir doğa ile kucaklaşıp Kahvelerinizi yudumlamanın keyfini çıkartacaksınız.

                            9- Kapanca Yat Limanı                        

Antik liman, Mudanya’nın batısındaki Tirilye Mahallesi ile Eşkel arasında yer alan liman kalıntılarının bulunduğu alanı kapsamaktadır. Antik çağlarda Cenevizlilerin yöresel Ürün ve Tuz sevkiyatı buradan yapılırmış Cumhuriyet döneminde İstanbul – Bursa arasındaki uluşım buradan sağlanmış. Rüzgarlı havalarda dalgalardan korunmak içinde bir sığınak olan yer Günümüzde saklı bir cennettir. Burada Yüzme keyfini yaşamalısınız..

                  10- Tarihi Tirilye Evleri ve Çarşısı             

Tirilye’de bulunan Meşhur Ahşap Ev…

Tirilye dendiği zaman ilk olarak 2 katlı ahşap bu ev karşımıza çıkıyor. Artık özdeşleşmiş diyebiliriz. Bu evin önünde fotoğraf çekilmeyen kalmadı galiba hatta yöre esnafı şöyle diyor ‘’Tirilye’ye sadece bu ev önünde fotoğraf çekilmeye gelen varmış.’’ Bu ev dışında da bir çok eski ev var Perili Ev Tabur ev gibi..

Tirilye çarşısı ve sokaklarında gezerken tarihin içinde dolaşıyor gibisiniz. Kiliseler… Camiler.. Asırlık Çınarlar… Tarihi Köylü Pazarında ve Dükkanlarda satılan ürünlerin çoğu el emeği göz nuru ürünler. Nar ekşisi, Turşu Çeşitleri, Reçel, Acı Sos ve  Tabi zeytin almadan da dönmeyiniz.. Keyifli gezmeler..

Tirilye’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Tirilye Gezi Rehberi

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.