Tlos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024 – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tlos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Antik Kentin içinde sergilenen eserler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tlos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024 – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tlos Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Antik Kentin içinde sergilenen eserler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Tlos Antik Kenti Nerede?    

Antik Kent,  Muğla ilinin Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 15 km güney doğusunda Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mitolojide kanatlı Pegasus atının sahibi Bellaforonte’nin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. MÖ 2000’li yıllara kurulan antik kent, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir.

 Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kentinden bir görüntü

Antik Kent, Bölgenin en yüksek dağları olan Akdağların güneybatı eteğinde, üç yanı sarp kayalıklarla çevrili olan geniş bir düzlükte kurulmuştur. Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. 2009 Yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

Tlos Antik Kenti, Höyük Yerleşimi ve Tavabaşı Mağarası buluntularının bölgede yerleşim tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine dayandığını göstermektedir. Antik Kentte, Akropol, Kaya Mezarları, Stadyum, Agora, Hamam, Kronos Tapınağı, Tiyatro ve Kent Bazilikası gibi önemli yapılar bulunmaktadır. Kronos Tapınağı, tanrıların tanrısı olarak bilinen gök tanrısı Kronos’a adanmıştır. Anadolu’da Kronos’a adanan başka bir tapınak bulunmaması, Tlos antik kentin önemini bir kez daha göstermektedir.

Tlos kalesine çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarlar dikkat çeker. Bu mezarların en görkemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtıdır. Mezar anıtı antik kentin en önemli eserleri arasında bulunmaktadır.

Antik kentin, Girişinde iki sütun bulunur, ortada kısımda bulunan kapılar süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Kalenin altında bulunan düzlük arazide dokuz metre genişliğinde Likya duvar kalıntıları bulunmaktadır. Altı kemerli kapısı ayakta olan kentte Roma Dönemi surları görülmektedir. Tlos ’un ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. Bunun yanında spor kenti olarak bilinen kentte stadyum da büyük bir önem arz etmektedir.

Hristiyanlık tarihi açısından da önemli merkezlerden biridir. Antik kent, Likya’nın en önemli piskoposluk merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

  Tlos Antik Kentine Giriş Ücreti 2024 Yılı   

Antik Kente Giriş Ücreti 40.00 TL’dir.

Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,

Müze kart plus sahipleri yıl için de sınırsız giriş yapabilirler.

                               Ziyaret Saatlleri                                  

Antik Kent, Haftanın 7 günü açıktır.

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 19:30

3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 17:30

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

 Tlos Antik Kentine Nasıl Gidilir? 

Muğla ilinin Seydikemer ilçesinde bulunmaktadır.

  • Seydikemer ilçesine 15 km uzaklıkta,
  • Muğla iline 160 km uzaklıkta,
  • Fethiye ilçesine 42 km uzaklıkta,
  • Dalama ilçesine 66 km uzaklıktadır,

Tlos Antik Kenti’ne en yakın havaalanı Dalaman Havalimanıdır.

Fethiye-Antalya yolu üzerinde 22 km sonra Kemer Bucağına sapıp, şehir içinden sağa dönerek 13 km’lik bir yolla ulaşılıyor.

Otobüsle gelecekseniz eğer bazı firmalar direk olarak Fethiye ilçesine seferler düzenlemektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.