Tödürge Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Mangal – Piknik – SİVAS

Tödürge Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Mangal – Piknik – SİVAS

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tödürge Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Mangal & Piknik Alanları  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Tödürge Gölü Hakkında Bilgiler                    

Göl, Sivas ilinin Hafif ile Zara ilçe sınırlarında, Erzincan yolu üzerinde bulunmaktadır. Doğal yollarla oluşan bu göl, 350 haktar büyüklüğünde ve ortalama derinliği 9-10 metredir. Sivas’ın En Büyük Gölü olan Tödürge Gölü dip suları ve akarsular ile beslenmektedir.

Göl İçerisinde çeşitli balık türleri bulunuyor. En bilinen türleri Sazan, İnci Kefali, ve Kaya Balığıdır. Birçok Kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar; Leylek, Angut, Karaçaylak, Deniz Kartalı, Turna, Uzunbacak, Sumru, ve  Sarı Başlı Kuyruksallayan başlıca kuş türleridir. Kuş Gözlem Kulesine çıkarak bu kuşları izleyebilirsiniz. Özellikle göç zamanlarına denk gelirseniz harika kareler yakalayabilirsiniz.

                  Tödürge Gölü’nde Neler Yapılır?                  

Bu Göl, Bölgenin en iyi Mesire ve Piknik alanlarındandır. Yöre Halkı özellikle hafta sonları ilgi görmektedir. Sivas ilinde yaşayanlar için çok güzel bir kamp, eğlence ve mangal alanı olmaktadır.

Göl üzerinde Kayık ile gezinti yapılabiliyor, Ayrıca Olta Balıkçılığı yapılabilir. En çok Sazan Balığı tutulmaktadır. Gölde Dalış sporu da yapılıyor, uygun alanlar oluşturulmuş. Göl çevresinde bir kaç tane Alabalık Tesisi bulunuyor. Buraya gelip Balık ve ızgara türü yemekler yiyebilir, Çay-Kahve içerek manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Ayrıca, Tödürge Gölü’nde Cumhuriyet Üniversitesi tarafından her yıl su sporları yarışmaları düzenleniyor, Yöre halkı tarafından da bu yarışmalar ilgi ile izleniyor.

                      Tödürge Gölü Giriş Ücreti                            

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                       Tödürge Gölü Nerede?                                  

Göl, Sivas ilinin Hafif ile Zara ilçe sınırlarında, Erzincan yolu üzerinde bulunmaktadır.

                   Tödürge Gölü’ne Nasıl Gidilir?                     

Göl’e Gitmek için, Hafik  ilçesinin 17 km doğusunda, Zara ilçesinin 12 km batısında bulunmaktadır. Sivas il merkezinden şahsi aracıyla gitmek isteyenler; Altta yerleştirdiğimiz Harita yardımıyla rahatlıkla gidebilirisiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.