Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bursa

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bursa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Müze İçerisindeki Eserler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, 2020 yılında Bursa ilinde hizmete açılmıştır. Müzede, Otomotiv sanayisinin gelişimi Tekerlekli at arabasından günümüzde kullandığımız otomobillere kadar olan araçlar canlı ve görsel olarak sergilenmektedir. Müze’nin en önemli özelliği Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olma unvanına sahip olmasıdır.

Umurbey Mahallesinde 17 Bin m2’lik bir arazi üzerinde bulunan eski ipek fabrikasının Tofaş tarafından restore edilerek müze haline getirilmiştir. Müzede bulunan her bir parça Anadolu’da binlerce yıl önce kullanılmış motorlu motorsuz eserlerden oluşmaktadır. Müzede bulunan ve 2600 yıl öncesine dayanan tekerlekten başlayan eserler Tofaş tarafından üretilen araçlara kadar gelmektedir.

Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi

Müzede, Geleneksel Araba Atölyeleri, Motorsuz Araçlar, Tekerlekler ve Motorlu araçlar olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.

Motorsuz Araçlar Bölümünde; Nalbant, semerci ve Faytonlar bulunuyor.

Tekerlekler bölümünde; Büyük araçlarda ve Tarım makinelerinde kullanılan ve çeşitli materyellerden yapılmış tekerlekler bulunuyor.

Motorlu Araçlar bölümünde ise, Toplam 10 adet Tofaş’ın farklı dönemlerde üretmiş olduğu 1971 model Murat 124, 1977 model Murat 131, 1983 model kartal, Palio, 1994 model Tempra, 1999 model Tipo, 2000 model Uno gibi yer almaktadır.

Müzenin en ilgi çeken yerlerinden biride transformers andıran aracın robota dönüşmüş halidir. Müzeyi gezdikten sonra hemen arka binasında Tartı müzesini, 300 yıllık tarihi çınar ağacını, 19. ve 20. yüzyıl yapımı Kozaklık Binasını ve Eski Türk Evini ziyaret etmeyi unutmayınız.

     Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Giriş Ücreti          

Müzeye Giriş ÜCRETSİZDİR.

  Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Ziyaret Saatleri   

Müze, Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Haftanın diğer günleri 10.00 – 17.00 Saatleri arası hizmet vermektedir.

Müze, Resmi ve Dini bayramlarda açıktır.

                          Müze İletişim Bilgileri                                

Tel: 0224 329 39 41

Adres: Umurbey, Fabrika Sk. No:9 Yıldırım – Bursa

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa ilinin yıldırım ilçe sınırlarında Umurbey mahallesinde bulunmaktadır. Şahsi araçlarınız ile ulaşım oldukça kolaydır.

Toplu taşıma ile Gidecekler; 3C, 3İ, 4A, 4B, 35A, 37, 38D, 94, E12 veya F3 numaralı otobüslere bindiğinizde Namazgah Durağı olarak bilinen yerde inip yürüyerek geçebilirsiniz. Müze içerisinde, sergi salonu ve otopark ücretsizdir. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.