Tokat Kaz Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tokat

Tokat Kaz Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Tokat

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tokat Kaz Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                 Kaz Gölü Nerede?                                 

Kaz Gölü, Tokat ili Pazar ilçesinde bulunan Kaz Gölü barındırdığı onlarca kuş çeşidiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri haline geldi. Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak ilan edilen yerin toplam koruma alanı 1170 hektar olup, Kaz Gölünün alanı; 73 hektar kuru, 201 hektar sulak olmak üzere 274 hektardır.

                       Kaz Gölü Hakkında Bilgiler                        

Tokat il merkezine uzaklığı 39 km olan Kaz Gölü göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kaz Gölünün Toplam alanı 1170 hektar olmasına rağmen, Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının yalnızca 274 hektarı su ile kaplıdır. 108 çeşit kuş türünü barındırmasına rağmen yılın farklı dönemlerinde gelen göçmen kuşları sebebiyle kuş türlerinin bayışı sürekli değişmektedir.

Göçmen kuşların Kuluçka dönemlerini Kaz Gölünde geçirmektedir. Göçmen kuşların geçişleri mart ayı içinde başlar mayıs ayının ortalarına kadar devam eder. Kuluçka dönemlerini burada geçiren kuşlar mayıs ayının sonlarına doğru ilk yavrularını burada çıkartmaktadırlar. İlk yavruların kanatlanıp göç etmesi ise temmuz ayının bulmaktadır. Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde bulunan kuş türleri şunlardır.  Saksağan, Kara Leylek, Ak Leylek, Angıt, Alacabalıkçıl, Gri Balıkçıl, Ak Kuyruksallayan, Büyük Beyaz Balıkçıl, Sutavuğu, Sakarmeke, Elmabaş, Kamışçın, Batağan, Saz Bülbülü, Karatavuk, Ördek türleri, Kaz türleri, Çulluk, Serçe, Sığırcık, Kızıl gerdan, Söğüt Serçesi, Kara Kızılkuyruk, Kızkuşu, Çıkrıkçın, Çıvgın, Çayır İncirkuşu bunların en bilinenleridir.

Göl çevresinde herhangi bir sanayi kuruluşu bulunmuyor. Kaz Gölü, Kuş Cenneti Projesi kapsamında bir adet ziyaretçi evi ve iki adet kuş gözetleme kulesi bulunmaktadır.

                               Kaz Gölü Giriş Ücreti                            

Kaz Gölü’ne Giriş ÜCRETSİZDİR….

                  Tokat Kaz Gölü’ne Nasıl Gidilir?                  

Kaz Gölü, Tokat ilinin Pazar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat İl merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Üzümören beldesinde bulunur. Turhal ilçesine 19 km. Pazar ilçesine 11 km. Zile ilçesine 23 km uzaklıktadır.

Tokat Kaz Gölü’ne şahsi aracınızla çok rahat ulaşabilirsiniz. Buraya tabelaları takip ederek Özellikle de D180 ve Pazar Zile Yolu üzeri gelirseniz daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaz Gölü, Tokat İl merkezine uzaklığı 39 km,

Pazar ilçesine 11 km,

Turhal ilçesine 19 km,

Zile ilçesine 23 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.